19. 06. 2017 23:48 | CINCINNATI/TASR

Americký študent väznený v Severnej Kórei po návrate do USA zomrel

Severná Kórea prepustila Warmbiera po viac ako 17 mesiacoch zadržiavania v súvislosti s obvinením z podvratnej činnosti.

Otto Warmbier prichádza na súd v Pchjongjangu.
Otto Warmbier prichádza na súd v Pchjongjangu. Foto: TASR/AP

Americký vysokoškolák Otto Warmbier, ktorého minulý týždeň previezli v kóme do vlasti zo Severnej Kórey, zomrel dnes vo veku 22 rokov na území štátu Ohio. Jeho rodina to oznámila prostredníctvom vyhlásenia, ktoré zverejnila univerzitná nemocnica v Cincinnati.

Severná Kórea prepustila Warmbiera po viac ako 17 mesiacoch zadržiavania v súvislosti s obvinením z podvratnej činnosti. Mladý Američan sa na súde priznal z pokusu o krádež propagandistického plagátu, za čo mal byť potrestaný 15-ročným väzením a nútenými prácami.

"Žiaľ, pri tom hroznom a trýznivom zaobchádzaní, ktorému bol náš syn vystavený, keď bol v rukách Severokórejčanov, bolo isté, že to môže mať len takýto smutný koniec, akého sme sa dnes dočkali," vyhlásila rodina zosnulého.

Warmbiera, ktorý bol študentom Virgínijskej univerzity, podľa lekárov priviezli z Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) s vážnym poškodením mozgu, pričom nebolo jasné, čo tento stav spôsobilo.

Denník Washington Post minulý týždeň uviedol, že Warmbierovi rodičia boli informovaní, že ich syn krátko po súdnom procese v KĽDR ochorel. Otto údajne trpel botulizmom - vážnou intoxikáciou, ktorá spôsobuje problémy so zrakom a dýchaním, môže viesť k paralýze svalov a často i k smrti. Severokórejčania Warmbierovi údajne dali tabletku na spanie, zo spánku sa však neprebral.

 

Komentáre ( 0)