20. 06. 2017 21:48 , článok bol aktualizovaný 21. 06. 2017 12:35 | BRUSEL/TASR

Brusel tesne unikol teroristickému útoku. Polícia už pozná totožnosť muža s výbušninou

Vojaci hliadkujúci na vlakovej stanici si všimli podozrivého muža práve v momente, keď chcel aktivovať bombu.

Muž sa snažil odpáliť väčšiu bombu, ale nepodarilo sa mu to a spôsobil len malý výbuch.
Muž sa snažil odpáliť väčšiu bombu, ale nepodarilo sa mu to a spôsobil len malý výbuch. Foto: TASR/AP
Okolie železničnej stanice v Bruseli
Okolie železničnej stanice v Bruseli
Okolie železničnej stanice v Bruseli

O teroristický útok na hlavnej železničnej stanici v Bruseli sa v utorok večer pokúsil 36-ročný Maročan s batožinou obsahujúcou klince a benzínové kanistre. Oznámila to v stredu bruselská federálna prokuratúra, ktorú citovala agentúra DPA.

Muž s výbušninou bol zo štvrte Molenbeek, informovali v stredu belgické médiá. V tejto bruselskej štvrti sa údajne momentálne konajú domové prehliadky, čo však úrady odmietli potvrdiť či vyvrátiť. Totožnosť muža je známa, ale úrady ju nezverejnili.

Muž s výbušninou sa pokúsil odpáliť na bruselskej hlavnej železničnej stanici.
Muž s výbušninou sa pokúsil odpáliť na bruselskej hlavnej železničnej stanici. Foto: TASR/AP
 

Viacero útočníkov a spolupáchateľov teroristických útokov v novembri 2015 v Paríži a v marci 2016 v Bruseli bolo práve z Molenbeeku. Belgické médiá v marci s odvolaním sa na policajné štatistiky informovali, že v tejto štvrti funguje viac ako 50 skupín podozrivých z väzieb na teroristické organizácie a stovka zločineckých skupín.

"Musíme sa teraz pozrieť aj na to, ako sa tento muž mohol zradikalizovať," vyjadril sa minister o atentátnikovi, ktorý podľa jedného zo svedkov pokrikoval arabskú frázu "Alláhu akbar", teda "Boh je najväčší". Bezpečnostné zložky ho zneškodnili streľbou krátko po tom, ako na železničnej stanici spôsobil menší výbuch.

Páchateľ pred odpálením bomby kričal 'Alláhu akbar'.
Páchateľ pred odpálením bomby kričal 'Alláhu akbar'. Foto: TASR/AP
 

"Kričal Allah akbar a odpálil kufor na kolieskach," povedal svedok, zamestnanec železnice agentúre AFP. "Keď nastala explózia, bol som za múrom. Bežal som a varoval kolegov, aby všetkých evakuovali. On tam niekde ešte bol, ale my sme ho už nevideli," popísal situáciu Nicolas Van Herrewegen. O výbuchu povedal: "Nebola to naozaj veľká explózia, ale dopad bol veľký. Ľudia utekali."

Totožnosť muža s výbušninou je už známa, zatiaľ však nebude zverejnená, aby nedošlo k sťaženiu vyšetrovania. Belgický minister vnútra Jan Jambon to povedal dnes ráno pre spravodajský kanál VRT.

Na mieste je naša redaktorka Janka Zvončeková

podla hovorcu prokuratury podozrivy je stale na mieste explozie, stale tam zasahuju vojaci a policia, blizsie situaciu odmietaju nateraz komentovat, vysetruju to ako teroristicky utok

Posted by Janka Zvoncekova on 20. jún 2017

Sme nedaleko miesta vybuchu, okolie je uzavrete, vojaci a policajti usmernuju dopravu, je tu mnozstvo novinarov, domacich aj zahranicnych, napriek vsekemu je tu situacia pokojna

Posted by Janka Zvoncekova on 20. jún 2017

Muž v utorok večer vošiel do priestoru hlavnej bruselskej železničnej stanice opásaný výbušninami a s batohom na chrbte. Večer približne o 20.30 h spôsobil malý výbuch a potom ho vojaci postrelili. Po zásahu pyrotechnikov sa potvrdilo, že zomrel. Výbuch nikoho nezabil ani nezranil.

Jambon pochválil prácu bezpečnostných zložiek a dodal, že muž sa snažil odpáliť väčšiu bombu, ale nepodarilo sa mu to a spôsobil len malý výbuch, píše denník La Derniere Heure. "To najhoršie bolo odvrátené," skonštatoval.


 

Komentáre ( 0)