21. 06. 2017 11:47 | JERUZALEM/TASR

Izrael začal po 25 rokoch s výstavbou novej židovskej osady

Hovorca palestínskeho prezidenta Nabíl abú Rudajná spustenie výstavby Izraelom odsúdil.

Buldozéry demolujú domy po vysťahovaní osadníkov zo židovskej osady Ofra.
Buldozéry demolujú domy po vysťahovaní osadníkov zo židovskej osady Ofra. Foto: TASR/AP

Izrael začal v utorok v Predjordánsku výstavbu novej židovskej osady. Informoval o tom na svojej webovej stránke izraelský denník Jediot achronot. Nová židovská osada sa na okupovaných palestínskych územiach začala stavať po prestávke trvajúcej 25 rokov, a to v čase, keď sa americkí emisári snažia dosiahnuť obnovenie mierového procesu medzi Izraelom a Palestínčanmi, ktorý sa ocitol v slepej uličke aj kvôli izraelskej osídľovacej politike.

Hovorca palestínskeho prezidenta Nabíl abú Rudajná spustenie výstavby Izraelom odsúdil ako "pokus zmariť americké úsilie" a považuje ho za dôkaz, že "Izrael neverí v snahy USA."
Oznámenie o začiatku stavebných prác sa totiž objavilo deň po príchode Jasona Greenblatta, emisára amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa má stretnúť s predstaviteľmi palestínskeho a izraelského vedenia a rokovať s nimi o možnostiach obnovenia mierového procesu, Dnes by sa ku Greenblattovi mal pridať aj Trumpov poradca a zať Jared Kushner.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na svojej stránke na sociálnej sieti Twitter napísal, že "po desaťročiach má česť byť premiérom, ktorý v Judei a Samárii stavia novú osadu."
Judea a Samária sú biblickými geografickými pomenovaniami, ktoré používajú izraelskí lídri na označenie pravého brehu Jordánu - malého palestínskeho územia, ktoré Izrael okupuje už 50 rokov a kde žije vyše 400.000 židovských osadníkov. Z pohľadu medzinárodného práva tam však židovskí osadníci žijú ilegálne.

Netanjahu vysvetlil, že osada, s ktorou výstavbou sa začalo, je určená pre židovských osadníkov vysídlených vo februári tohto roku z lokality Amona, ktorá bola postavená na pozemkoch palestínskych vlastníkov a bola ilegálna dokonca aj z pohľadu izraelského práva.
Nová osada Amišaj sa stavia v oblasti Geulat Zion v údolí Šilo - na mieste, ktoré si vybrali samotní jej budúci obyvatelia, čo bola súčasť ich dohody s vládou. Osada sa stavia na pozemkoch vo vlastníctve štátu.

Terajšie stavebné práce spočívajú vo vyrovnávaní pozemku, na ktorom potom bude rozmiestnených prvých desať tzv. mobilných domov. Celkovo sa v osade Amišaj plánuje viac ako 100 bytových jednotiek.

Emisár OSN pre Blízky východ Nickolay Mladenov vyjadril poľutovanie nad zintenzívnením izraelskej výstavby na palestínskych územiach za posledné tri mesiace, pričom poukázal na fakt, že sa tak deje napriek rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN vyzývajúcej Izrael na jej zastavenie. "Izrael neprijal nijaké opatrenia, ktoré by svedčili o tom, že by sa bol podriadil rezolúcii Bezpečnostnej rady (BR) OSN," upozornil Mladenov v prejave na pôde BR, v ktorom informoval o súčasnej situácii v regióne.

Komentáre ( 0)