21. 06. 2017 17:11 | BRUSEL/TV Markíza

Belgická polícia zmarila teroristický útok. Potenciálneho atentátnika zastrelili

Usáma mal v minulsoti niekoľkokrát problémy s políciou, vždy to bolo pre drogy.

Muž sa snažil odpáliť väčšiu bombu, ale nepodarilo sa mu to a spôsobil len malý výbuch.
Muž sa snažil odpáliť väčšiu bombu, ale nepodarilo sa mu to a spôsobil len malý výbuch. Foto: TASR/AP

Belgická polícia zmarila teroristický útok. Muža, ktorý sa včera večer pokúsil odpáliť po domácky vyrobenú nálož na hlavnej bruselskej stanici, zastrelili. Dve malé explózie nikoho nezranili.

Hlasné explózie vyplašili Bruselčanov zhruba o trištvrte na deväť. Polícia hlavnú železničnú stanicu hneď uzavrela. V tejto chvíli ešte ľudia netušili, čo sa vo vnútri stalo. Na mieste bola v noci aj naša kolegyňa Jana Zvončeková.

„Maročan Usáma Z. (36) sa priblížil k skupinke cestujúcich, zohol sa k svojej batožine a jej obsah sa pokúsil odpáliť. Zrejme sa mu nepodarilo tak, ako to plánoval. Stanicou sa ozvala menšia explózia a za ňou nasledovala ďalšia, o čosi väčšia. Vo chvíli, keď sa cestujúci rozutekali všetkými smermi, sa útočník pohol smerom k vojakom, ktorí sa chystali zasiahnuť. Pred tým, ako ho zastrelili, stihol zakričať Alláhu Akbar," opísala naša redaktorka Janka Zvončeková.

„Je úplne jasné, že chcel spôsobiť oveľa väčšie škody," povedal hovorca belgickej prokuratúry Eric Van der Sypt.

 

V cestovnej taške mal kanistre s benzínom a klince. Nebezpečný obsah sa mu však nepodarilo odpáliť naraz. Útočník nemal pri sebe žiadnu zbraň, nôž ani pás s výbušninami, tak ako pôvodne informovali belgické médiá. Polícia už prehľadala aj jeho byt. Ten sa nachádza v neslávne známej štvrti Molenbek, z ktorej pochádzala väčšina teroristov zodpovedných za útoky v Paríži z roku 2015 či v Bruseli z vlaňajška. Pri explóziach, ktoré vtedy otriasli stanicou metra Maalbek a letiskom Zaventem, zahynulo 32 ľudí.

„Nikomu sa nepáči to, čo sa tu deje. Ale zrejme proti takýmto ľuďom nič nezmôžeme. Je to veľmi smutné," povedali obyvatelia Bruselu.

Usáma mal v minulsoti niekoľkokrát problémy s políciou, vždy to bolo pre drogy. Na zozname potenciálne nebezpečných radikálov nefiguroval

Komentáre ( 0)