23. 06. 2017 13:35 | MOSUL/ nt

Medzi mŕtvolami uvidel živé dievčatko. Zachránil ho, aj keď okolo neho svišťali guľky

Pod paľbou bojovníkov Islamského štátu sa vydal na záchranu malého dievčaťa.

Medzi mŕtvolami uvidel živé dievčatko. Zachránil ho, aj keď okolo neho svišťali guľky
Medzi mŕtvolami uvidel živé dievčatko. Zachránil ho, aj keď okolo neho svišťali guľky Foto: YouTube/ CBS News

David Eubank si najskôr myslel, že sa pozerá na hromadu handier na ulici. Potom si uvedomil, že sú to mŕtve telá. Eubank, ktorý slúžil ako vojak 10 rokov a potom sa stal aktívnym členom humanitárnej skupiny Free Burma Rangers (FBR), teraz pôsobí v irackom Mósule, kde Islamský štát a iracké sily vstupujú do jednej z najsmrteľnejších častí dlhoročnej občianskej vojny.

Keď s kolegami z FBR hľadel na mŕtve telá, 56-ročný muž zrazu medzi nimi zazrel pohyb. Lenže nebolo ľahké dostať sa k nim. Boli totiž pod paľbou islamistov. "Ó, môj Bože. Sú tam živí ľudia. Modlil som sa, ako ich zachrániť. Prežil som 20 rokov v Barme, tri roky v Iraku, deväť mesiacov v Mósule a to všetko v neustálom boji a streľbe. Takže, keď som niekomu povedal, že neprejde po ceste, tak to urobiť nemohol, inak by bol mŕtvy," opísal David pre portál aplus.com.

Ale za pár sekúnd šiel proti svojím dlhoročným skúsenostiam a urobil úplný opak. S kolegami začali premýšľať, ako sa dostať k preživším, ktorí potrebovali ich pomoc. David chcel tank, jeho kolega Humvee brnenie a buldozér. Požiadali o pomoc americké vojenské sily, tie im ponúkli, že ich budú kryť dymovými bombami. Iracké sily im poskytli svoj tank Abrams.

S jeho krytím prebehli bližšie k ľuďom. "Neviem, či poznáte ten pocit, keď sa dostanete priamo na vrchol horskej dráhy. Bolo to, akoby sa práve spustila dole a vy len rýchlo klesáte. Presne také to bolo, keď sme kráčali spolu s tankom," povedal David. 

Zdroj: YouTube/ CBS News

Bývalý vojak mal dobrý dôvod na strach. Pred časom prišiel o kamaráta, prekladateľa a ďalších 31 irackých vojakov, ktorých taktiež považoval za dobrých priateľov. Len za mesiac sa mu naskytol pohľad na 450 mŕtvych civilistov. Zastrelili ich bojovníci Islamského štátu. "Je to len zlomok toho, čo sa deje v Mósule. Je to len to, čo videla naša jednotka," povedal David.

Napriek krytiu dymovými bombami USA, si to na skupinu, ktorá šla zachrániť preživších, namieril IS. "RPG, guľomet, pušku, snipera, mali GSh-23 a lietadlovú zbraň v teréne. Bolo to brutálne," opísal David.

Napriek tomu skupina pokračovala v záchrannej misii. David sa zameral na malé dievčatko, ktoré videl medzi mŕtvymi. "Myslel som si, že ak zomriem dnes pri záchrane toho dievčaťa, moja žena a deti to pochopia. Môžu za mnou plakať, ale pochopia to. Povedal som si, nech mi Boh pomôže a utekal som k nej," opísal.

Medzitým ho jeho kolegovia kryli streľbou na bojovníkov IS. David schmatol dievčatko a utekal späť. Po ceste spadol, lietali okolo neho guľky. No postavil sa a dostal sa s dieťaťom do bezpečia. Potom sa jeho muži vrátili po ďalších dvoch ľudí a jedného z kolegov pri tom postrelili do nohy.

Zábery z dramatickej záchrany, ktorá sa odohrala 1. júna, sa stali hitom na Twitteri. Eubank a jeho tím nemohli nájsť žiadnych príbuzných dievčatka. Postarala sa o neho jeho manželka s pomocou irackej rodiny. Z dvoch ďalších mužov, ktorých zachránili, prežil len jeden.


Komentáre ( 0)