29. 06. 2017 19:14 | VATIKÁN/TV Markíza

Poplach vo Vatikáne. Jedného z najbližších spolupracovníkov pápeža obvinili z pedofílie

Keď pred pár rokmi pápež František sľúbil, že proti pedofilom v cirkvi tvrdo zakročí, ešte netušil, že tieň podozrenia padne aj na jeho najbližších.

Kardinál George Pell.
Kardinál George Pell. Foto: TV Markíza

Austrálsky kardinál George Pell je tretí muž vo vatikánskej hierarchii, a v minulosti dokonca viackrát prípady sexuálneho zneužívania maloletých odsudzoval.

Keď pred pár rokmi pápež František sľúbil, že proti pedofilom v cirkvi tvrdo zakročí, ešte netušil, že tieň podozrenia padne aj na jeho najbližších. Voči kardinálovi Pellovi, ktorý vo Vatikáne zastáva funkciu pokladníka, viedla austrálska polícia vyšetrovanie v ôsmich prípadoch. Teraz pristúpila k ráznemu kroku a vplyvného predstaviteľa cirkvi obvinila zo sexuálnych zločinov.

„Som nevinný. Tie obvinenia sú absolútne mylné," bráni sa kardinál George Pell.

Pell podľa austrálskej polície svojím správaním viackrát obťažoval deti, a to v 70. a 80. rokoch - čiže dávno pred tým, ako ho pápež František poveril zreformovaním finančných záležitostí vo Svätej stolici.

Dvaja dnes už dospelí muži sa polícii posťažovali na Pellove nevhodné dotyky pri plávaní. V inom prípade sa kardinál údajne pred trojicou chlapcov v šatni športového klubu objavil nahý.

 

Krátko po tom, čo 76-ročný George Pell predstúpil pred novinárov, sa zbalil a odletel do Austrálie. „Svätý otec dal kardinálovi Pellovi voľno, aby mohol očistiť svoje meno," uviedol hovorca Vatikánu Greg Burke.

Na svoju funkciu vatikánsky pokladník nerezignoval a zrejme sa to ani nechystá urobiť. Pred sudcu sa Pell postaví 18. júla v Melbourne v štáte Victoria. Zaujímavý bude nielen verdikt, ale aj ďalší postup pápeža Františka, ktorý proti pedofilom v cirkvi v posledných rokoch viackrát zasiahol. Keď sa pred troma rokmi prevalilo, že bývalý poľský arcibiskup má na krku pedofilné škandály, oficiálne ho vylúčil z cirkvi, čo je podľa kanonického práva najvyšší možný trest.

„Georgea Pella ľudia v Austrálii nemajú veľmi v láske. Celkovo sú nahnevaní na našu cirkev za to, že sexuálne škandály dlho kryla. Je dobré, že sa konečne začalo niečo robiť. Dúfam, že zvíťazí spravodlivosť," uviedli australskí turisti.

Komentáre ( 0)