04. 07. 2017 11:37 | MOGADIŠO/TASR

USA vykonali letecký útok na militantov v Somálsku

Ide o súčasť zintenzívnených aktivít Washingtonu proti najvražednejšej islamistickej extrémistickej organizácii v Afrike.

Islamisti totálne zničili hotel v somálskom Mogadiše.
Islamisti totálne zničili hotel v somálskom Mogadiše. Foto: TASR

Americká armáda dnes oznámila, že uskutočnila letecký úder zameraný proti militantom zo skupiny aš-Šabáb v Somálsku. Ide o súčasť zintenzívnených aktivít Washingtonu proti najvražednejšej islamistickej extrémistickej organizácii v Afrike, informovala agentúra AP.

Hovorkyňa ministerstva obrany USA majorka Audricia M. Harrisová uviedla, že k útoku došlo v nedeľu a americká armáda posudzuje jeho výsledky. Nespresnila, či išlo o nálet bezpilotného lietadla. Spojené štáty podľa somálskych predstaviteľov vykonali v uplynulých rokoch viacero útokov na skupinu aš-Šabáb pomocou tzv. dronov.

Prezident USA Donald Trump schválil rozšírenie vojenských operácií proti aš-Šabábu, ktoré zahŕňa agresívnejšie letecké údery a označenie častí južného Somálska za oblasti aktívneho konfliktu.

Washington v apríli oznámil, že vysiela do Somálska desiatky vojakov, aby poskytovali logistický výcvik tamojšej armáde. Ide o najväčšie nasadenie amerických jednotiek v tejto východoafrickej krajine za dve desaťročia.