Mimoriadna správa
Na Slovensku bude od 1. októbra platiť núdzový stav
Viac v článku
15. 07. 2017 08:28 | HONOLULU/TASR

Opäť zomierali ľudia pri požiari výškovej budovy. Tentokrát na Havaji

Troch mŕtvych našli na 26. poschodí, kde požiar vypukol asi dve hodiny po poludní miestneho času.

Hon1.jpg
Hon1.jpg Foto: TASR/AP
Hon4.jpg
Hon3.jpg
Hon1.jpg

Najmenej traja ľudia zahynuli a 12 ďalších utrpelo zranenia pri požiari, ktorý v piatok zachvátil výškovú obytnú budovu v Honolulu, hlavnom meste amerického štátu Havaj.

Z 36-poschodovej budovy, ktorá podľa miestnych úradov nemá automatický hasiaci systém, unikali stovky ľudí, keď z jej vrchných poschodí vychádzal dym, píše agentúra AP.


Troch mŕtvych našli na 26. poschodí, kde požiar vypukol asi dve hodiny po poludní miestneho času. Plamene sa následne rozšírili po 28. poschodie budovy nazvanej Marco Polo, povedal šéf hasičského zboru Manuel Neves.

Budovu podľa neho postavili v roku 1971, teda ešte pred prijatím predpisov vyžadujúcich inštaláciu automatického hasiacieho systému. V rozľahlom výškovom bytovom komplexe, jednom z viacerých postavených neďaleko turistami vyhľadávanej štvrte Waikiki, je 568 bytov i viacero komerčných priestorov.

"Bezpochyby, ak by boli v tomto byte rozstrekovače, požiar by bol obmedzený na miesto svojho pôvodu," dodal Neves.

O stave zranených dosiaľ úrady neinformovali. Štyroch ľudí však previezli do nemocníc, uviedla hovorkyňa zdravotnej záchrannej služby Shayne Enrightová.

Starosta Honolulu Kirk Caldwell povedal, že mesto musí zvážiť prijatie predpisov požadujúcich vybavenie starších budov hasiacimi systémami.

"Najväčším argumentom je finančná dostupnosť," zdôraznil Caldwell. "Obyvatelia to musia zaplatiť. Je to dosť drahé. Ale ak to zachráni život a je to váš život, potom to za tie náklady stojí."

Iba pred pár týždňami po podobnom požiari v Londýne zomrelo až 79 ľudí.

Komentáre ( 0)