16. 07. 2017 07:47 | MÓSUL/TASR

V tajnom tuneli pod Mósulom chytili bojovníčky IS, sú medzi nimi aj Nemky a Rusky

Porážku IS v Mósule oslávili v sobotu iracké bezpečnostné sily vojenskou prehliadkou v uliciach Bagdadu.

Pohľad z jednej zo zničených budov na trosky irackého mesta Mósul.
Pohľad z jednej zo zničených budov na trosky irackého mesta Mósul. Foto: TASR/AP

Iracké protiteroristické jednotky zadržali v meste Mósul 20 členiek tzv. Islamského štátu. Natrafili na ne v tajnom tuneli, ktorý objavili pod Starým mestom. V sobotu to pre agentúru DPA uviedol predstaviteľ irackých protiterostických jednotiek Hajdar Arádží.

Podľa jeho slov ženy chytili v tuneli vo štvrtok - niekoľko dní po tom, čo iracký premiér Hajdar Abádí oficiálne oznámil víťazstvo nad militantmi IS v Mósule. "Ženy mali zbrane a vesty s výbušninami určené na útok proti irackým vojakom," uviedol Arádží. Dodal, že ide o päť Nemiek, tri Rusky, tri Turkyne, dve Kanaďanky, Čečenku a šesť občianok Líbye a Sýrie.

Porážku IS v Mósule oslávili v sobotu iracké bezpečnostné sily vojenskou prehliadkou v uliciach Bagdadu. Na oslave za účasti jednotiek armády, polície a šiitských milícií bol prítomný aj premiér Hajdar Abádí, ktorý je najvyšším veliteľom irackých ozbrojených síl.

Abádí oznámil ešte v pondelok úplné oslobodenie Mósulu spod nadvlády extrémistov, pričom vyhlásil týždňové celoštátne oslavy. V druhom najväčšom meste Iraku, ktoré bývalo hlavnou baštou IS v tejto krajine, však pokračovali boje aj počas uplynulých dní.

Iracké sily, podporované náletmi koalície pod vedením USA, ako aj kurdskými a šiitskými milíciami, začali ofenzívu v Mósule 17. októbra 2016. Militantní islamisti mesto okupovali od júna 2014, pričom bolo jedným z centier "kalifátu", ktorý vyhlásili na časti územia Iraku a susednej Sýrie. V súčasnosti ovláda IS v Iraku už iba niekoľko menších oblastí pri hranici so Sýriou.

Komentáre ( 0)