18. 07. 2017 14:34 | BUDAPEŠŤ/TASR

Orbán po schôdzke s Netanjahuom: Maďarsko zhrešilo, keď neochránilo Židov

V stredu bude predseda izraelskej vlády rokovať s premiérmi krajín Vyšehradskej štvorky.

Stretnutie štátnikov v Budapešti.
Stretnutie štátnikov v Budapešti. Foto: TASR/AP

Maďarsko spáchalo hriech, keď v druhej svetovej vojne neochránilo svojich židovských spoluobčanov. Podľa agentúry MTI to dnes vyhlásil v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po schôdzke s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.

"Bol to hriech, pretože namiesto ochrany Židov sme sa rozhodli kolaborovať s nacistami," dodal Orbán a zdôraznil, že jeho krajina vyhlasuje nulovú toleranciu voči antisemitizmu.
"Návšteva izraelského premiéra po 30 rokoch otvára novú kapitolu vo vzájomných vzťahoch. Je to základ spolupráce, ktorá ukazuje do budúcnosti," konštatoval predseda maďarskej vlády.

Orbán vyjadril vďaku Netanjahuovi za to, že Izrael prispel k bezpečnosti Európy. Izraelského premiéra označil za vlastenca a dodal, že v budúcnosti budú úspešné vlády, ktoré sú vlastenecké.

"Izrael a Maďarsko sú si vedomé minulosti, avšak hľadia do budúcnosti. Budúcnosť patrí takýmto krajinám," reagoval Netanjahu, ktorý ocenil, že Maďarsko sa stavia na stranu Izraela na medzinárodných fórach, a že je na čele spoločenstva krajín, ktoré bojujú proti novému antisemitizmu, aj proti delegitimizácii moderného izraelského štátu.

Netanjahu priletel do Budapešti v pondelok večer z Paríža. Jeho návštevu sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia. Popoludní položí veniec k hrobu neznámeho vojaka na Námestí hrdinov a následne ho prijme prezident János Áder.

V stredu bude predseda izraelskej vlády rokovať s premiérmi krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Tomuto zoskupeniu od 1. júla predsedá Maďarsko.

Komentáre ( 0)