24. 07. 2017 11:58 , článok bol aktualizovaný 24. 07. 2017 13:43 | VARŠAVA/TASR

Poľský prezident nepodpíše kontroverzné zákony o súdoch

Tisícky Poliakov vyzvali v priebehu víkendu na protestných akciách Dudu, aby využil svoje právo a legislatívne normy vetoval.

Poľský prezident Andrzej Duda.
Poľský prezident Andrzej Duda. Foto: TASR/AP

Poľský prezident Andrzej Duda dnes povedal, že bude vetovať dva z troch návrhov zákonov z dielne vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorých cieľom je reforma poľského súdnictva.

Podľa agentúry AP sa tak Duda po prvý raz otvorene nezhodol s lídrom PiS Jaroslawom Kaczyňským. Duda je úzko spojený s PiS a od svojho nástupu do funkcie v roku 2015 podporoval program strany.

Tri kontroverzne vnímané návrhy zákonov o reforme poľskej justície schválili hlasmi strany PiS v uplynulých dňoch už obe komory poľského parlamentu - Sejm i Senát. Teraz čakajú už len na podpis prezidenta Andrzeja Dudu.

Tisícky Poliakov vyzvali v priebehu víkendu na protestných akciách nielen vo Varšave, ale aj ďalších mestách prezidenta Dudu, aby využil svoje právo a legislatívne normy vetoval. Varšava je aj pod tlakom Európskej únie, ktorá v súvislosti s najnovším vývojom v Poľsku už viackrát vyjadrila znepokojenie.

Odporcovia návrhu zákona o najvyššom súde vyčítajú, že umožní politikom, aby kontrolovali súdnu moc. Vzhľadom na to, že najvyšší súd v Poľsku rozhoduje o platnosti volieb, kritici zmien v justícii poukazujú na riziko, že ak by sa voľby neskončili v prospech PiS, mohol najvyšší súd - ak by bol pod kontrolou PiS - by ich mohol vyhlásiť za neplatné.

Líder PiS Jaroslaw Kaczyňski aj premiérka Beata Szydlová tvrdia, že justičný systém v Poľsku je zastaraný, neefektívny a potrebuje reformu a nové tváre, keďže v ňom stále pôsobia ľudia z komunistických čias.

Legislatívu kritizujú aj lídri Európskej únie. Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans varoval, že Brusel je už veľmi blízko k tomu, aby pozastavil Poľsku hlasovacie práva v rozhodovacom procese EÚ z dôvodu porušenia princípov právneho štátu.

Komentáre ( 0)