27. 07. 2017 11:11 , článok bol aktualizovaný 27. 07. 2017 18:48 | JERUZALEM/TASR

Po návrate veriacich do mešity al-Aksá utrpelo zranenia 50 ľudí

Výzva na návrat prišla po tom, ako Izrael odstránil všetky bezpečnostné zariadenia umiestnené pri vstupoch na toto miesto

Mešita al-Aksá je mešita, ktorá je súčasťou moslimského okrsku na Chrámovej hore vo východnom Jeruzaleme.
Mešita al-Aksá je mešita, ktorá je súčasťou moslimského okrsku na Chrámovej hore vo východnom Jeruzaleme. Foto: Shutterstock.com

Potýčky medzi izraelskou políciou a moslimskými veriacimi si dnes vyžiadali v priestoroch posvätného miesta Vznešenej svätyne v Jeruzaleme, pre židov známeho ako Chrámová hora, najmenej 50 zranených Palestínčanov. K nepokojom došlo krátko po tom, ako sa posvätné miesto otvorilo pre prvé organizované popoludňajšie modlitby po takmer dvoch týždňoch.

Policajti použili slzotvorný plyn a gumové projektily, pričom Palestínčania po nich hádzali kamene. Podľa palestínskeho Červeného polmesiaca boli niektorí Palestínčania zbití a zranenia utrpeli aj po zásahoch gumovými projektilmi. Niekoľko ľudí malo zlomené kosti, uviedol palestínsky Červený polmesiac, podľa ktorého sa napätie zvýšilo, keď izraelskí policajti zavreli jednu bránu do komplexu, a to v čase, keď tam chcelo vstúpiť veľké množstvo veriacich.

Izraelská polícia informovala, že reagovala po tom, ako na jej príslušníkov začali pri bráne hádzať kamene.

Posvätné miesto bolo v centre izraelsko-palestínskej roztržky v súvislosti s nedávnym inštalovaním izraelských bezpečnostných zariadení. Izrael ich odstránil a moslimskí lídri v Jeruzaleme vyzvali dnes veriacich, aby sa vrátili na modlitby do mešity al-Aksá.

Izraelská armáda však ostáva v stave zvýšenej pohotovosti. Dnešku totiž predchádzali dva týždne nepokojov, napätia a niekoľko násilných protestov.

 

Komentáre ( 0)