04. 08. 2017 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kontroverzný prelom vo vede. Vedci prvýkrát úspešne upravili gény ľudského embrya

Zástancovia argumentujú, že genetické inžinierstvo je nádejou na zdravého potomka pre páry s vážnymi dedičnými poruchami.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstock / Joe Jirang

Kontroverzný prelom vo vede. Vedci v Spojených štátoch prvýkrát úspešne upravili gény ľudského embrya. Bábätká by sa vďaka tomu mohli v budúcnosti vyhnúť dedičným chorobám.

Úspešný pokus je výsledkom výskumu Oregonskej univerzity. Okrem Američanov sa na ňom podieľali aj vedci z Číny a Južnej Kórey. Princíp experimentu vysvetľuje šéf tímu expertov.

„Pracujeme s takzvanými molekulárnymi nožničkami, ktoré môžeme veľmi presne nasmerovať na špecifický gén, v tomto prípade na poškodený gén a jednoducho ho vystrihnúť. Embryá zvyčajne zareagujú tým, že tento rez opravia," vysvetlil Shoukhrat Mitalipov z Oregonskáej univerzity.

Tento celý pokus vedci urobili tesne pred oplodnením.„V momente, keď sa embryo začalo vyvíjať, stará DNA už bola opravená," spresnil Mitalipov.

 

Vedci takto v laboratórnych podmienkach opravili desiatky embryí s mutáciou, ktorá vedie k srdcovej poruche. Tá v neskoršom veku môže spôsobiť náhlu smrť. Deje sa tak napríklad v prípade mladých športovcov. Výskum na jednej strane nádejný, vyvoláva vážne etické otázky. Kritici sa obávajú, že takto bude veda vyrábať takzvané katalógové deti.

„Manipulácia genómu embrya je veľká vec. Nikto v skutočnosti nevie čo sa stane, keď sa z takého embrya vyvinie dieťa a neskôr dospelý človek. Táto oblasť je veľkou neznámou a vznikajú tu vážne etické otázky," upozornil Eric Topol z výskumného ústavu The Scripps Research Institute.

Zástancovia argumentujú, že genetické inžinierstvo je nádejou na zdravého potomka pre páry s vážnymi dedičnými poruchami. A to či už rakovina, Alzheimerova chorba