06. 08. 2017 12:55 | PARÍŽ/TASR

Do Francúzska sa vrátili džihádisti s bojovými skúsenosťami z Iraku a Sýrie

Krajina sa spolu s Američanmi podieľala na potlačení islamistického povstania v Mali.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: AP

Do Francúzska sa z vojnových oblastí v Iraku a Sýrii doposiaľ vrátilo 271 džihádistov a zároveň francúzskych občanov, ktorých v súčasnosti vyšetruje prokuratúra. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie francúzskeho ministra vnútra Gérarda Collomba.

V rozhovore pre týždenník Le Journal du Dimanche Collomb uviedol, že v Sýrii a Iraku bojuje a bojovalo v radoch extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) približne 700 francúzskych občanov.

Z 271 džihádistov, ktorí sa vrátili do Francúzska je 217 plnoletých a 54 neplnoletých. Viacerí z nich sa v súčasnosti nachádzajú vo vyšetrovacej väzbe. Koľko francúzskych džihádistov v Iraku a Sýrii zahynuli nie je podľa Collomba možné presne zistiť.

Veliteľ francúzskych špeciálnych síl v júni uviedol, že jeho jednotky sa aktívne zapojili do bojov o severoiracké mesto Mósul, avšak poprel tvrdenia, že by cielene likvidovali bojovníkov IS narodených vo Francúzsku.

Francúzsko je súčasťou Američanmi vedenej koalície, ktorá bojuje proti Islamskému štátu v Iraku a Sýrii a jeho jednotky sa podieľali na potlačení islamistického povstania v Mali. Krajina je preto vyhľadávaným cieľom útokov domácich džihádistov, ktorí od novembra 2015 zabili vo Francúzsku viac ako 200 ľudí.

Komentáre ( 0)