14. 08. 2017 08:06 | LONDÝN/kacs

Kráľovná Alžbeta II. zvažuje abdikáciu. A vybrala už aj nástupcu

Uvádzajú to britské médiá s odvolaním sa na zdroje z kráľovského dvora.

Kráľovná Alžbeta II.
Kráľovná Alžbeta II. Foto: TASR/AP

Britskú monarchiu čakajú v najbližších mesiacoch a rokoch veľké veci. Kráľovná Alžbeta II. totiž vraj plánuje, že sa vzdá vladárskych povinností. A už vybrala aj svojho nástupcu.

Podľa zdrojov z okolia kráľovskej rodiny zvažuje Alžbeta II. zavesiť kráľovské povinnosti na klinec do troch rokov, kedy bude oslavovať 95. narodeniny. A novou hlavou britskej monarchie sa má stať princ Charles. Uvádzajú to britské médiá s odvolaním sa na zdroje z kráľovského dvora. Súčasťou plánu je aj presadenie nového zákona nazvaného Regency Act (Zákon zo správy), píše britský Mirror.

Podľa Roberta Jobsona, ktorý je komentátorom so špecializáciou na dianie v monarchii a kráľovskej rodine, sa všetky zdroje z okolia kráľovnej zhodujú na tom, že prípravy na odovzdanie moci sú v plnom prúde.

A všetci vraj tiež potvrdzujú fakt, že je veľmi reálna možnosť, že Charles prevezme trón. Ak sa plán naozaj podarí uskutočniť a kráľovná sa 95. narodenín dožije, bude to znamenať, že všetky jej povinnosti prevezme práve Charles. A bude vládnuť, aj keď bude Alžbeta II. stále nažive.

Alžbeta II. je kráľovnou už od roku 1952, na tróne teda sedí neuveriteľných 65 rokov. A drží tak rekord v dĺžke vládnutia. Ak sa plán odovzdania moci uskutoční a Charles sa naozaj stane kráľom, bude pre zmenu britským monarchom korunovaným v najvyššom veku.

Komentáre ( 0)