15. 08. 2017 22:26 | BOGOTA/TASR

OSN odviezla posledné zbrane odovzdané povstalcami z FARC

Prezident Juan Manuel Santos nazval v tento deň "historický" pre Kolumbiu.

Na archívnej snímke odovzdané zbrane Revolučných ozbrojených síl Kolumbie.
Na archívnej snímke odovzdané zbrane Revolučných ozbrojených síl Kolumbie. Foto: TASR/AP

Kolumbijská vláda vyhlásila za oficiálne skončený vyše päť desaťročí trvajúci ozbrojený konflikt s bojovníkmi Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC).

Stalo sa tak po tom, ako pozorovatelia OSN odviezli posledný kontajner naložený zbraňami a muníciou, ktoré dobrovoľne odovzdali povstalci na základe mierovej dohody s kolumbijskou vládou, informovala agentúra AP. 

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos nazval v tejto súvislosti utorok (18´5. 8.) "historickým dňom" pre Kolumbiu.

"Teraz môžeme zveľadiť tie časti krajiny, ktoré sme nikdy predtým zveľaďovať nemohli," povedal ďalej prezident na slávnostnej ceremónii, ktorá sa pri tejto príležitosti konala v meste Fonseca pri hraniciach s Venezuelou.

Odovzdanie zbraní bolo súčasťou vlaňajšej mierovej dohody, ktorú vláda s touto najväčšou povstaleckou skupinou v krajine dosiahla vlani. Povstalci odovzdali posledné zo svojich zbraní už koncom júna; odvtedy ich strážili pozorovatelia OSN v zapečatených kontajneroch. Posledný z kontajnerov dnes odviezli z demobilizačnej zóny na severe Kolumbie.

OSN podľa šéfa misie v Kolumbii Jeana Arnaulta zozbierala dovedna 8 112 strelných zbraní a 1,3 milióna nábojov, 23 ton výbušnín, 3 000 granátov a 1 000 pozemných mín.

Odovzdané zbrane budú teraz roztavené, pričom materiál z nich sa následne použite na stavbu mierových pamätníkov. Tie budú vystavené v Kolumbii, pred centrálou OSN v New Yorku a tiež v kubánskej metropole Havana, kde takmer štyri roky prebiehali mierové rokovania medzi vládou a povstalcami.

Prelomovou vlaňajšou mierovou dohodou medzi kolumbijskou vládou a FARC sa ukončila vyše 50-ročná občianska vojna, ktorá si vyžiadala viac než 220.000 mŕtvych. Mierovú dohodu pritom v ľudovom hlasovaní voliči tesne odmietli, následne ju však presadil kolumbijský Kongres.

Kľúčovým bodom dohody bolo opätovné zapojenie povstalcov do civilného života. Zároveň sa ním stanovilo, že amnestiu dostanú všetci členovia FARC, ktorí nespáchali závažné zločiny. Za svoje úsilie o dosiahnutie mierovej dohody dostal Santos vlani Nobelovu cenu za mier.

Komentáre ( 0)