17. 08. 2017 17:28 , článok bol aktualizovaný 17. 08. 2017 23:28 | BARCELONA/TVNOVINY.sk

Teror v Barcelone: Video zachytáva skazu, ktorú za sebou nechala vraždiaca dodávka

Úrady hlásia 13 mŕtvych a 100 zranených, mnohí sú vo veľmi vážnom stave.

Teror v Barcelone.
Teror v Barcelone. Foto: TV Markíza

Vodič bielej dodávky, ktorý vo štvrtok (17. 8.) popoludní na najznámejšej ulici katalánskej metropoly Barcelona vrážal do ľudí, ušiel pešo z miesta činu. Informovali o tom španielske i nemecké médiá.

Polícia medzičasom potvrdila, že išlo o teroristický útok. Už skôr vyzvala majiteľov obchodov a reštaurácií v okolí vrátane námestia Plaza de Catalunya, aby dočasne uzavreli svoje prevádzky. Okolie dejiska útoku, ktorého pozadie vyšetrujú príslušníci bezpečnostných zložiek, je uzavreté. Zasahuje tam množstvo záchranárov.

Polícia vyzvala verejnosť, aby na sociálnych sieťach nezverejňovala zábery z dejiska udalosti.

 

Najnovšia bilancia štvrtkového teroristického útoku v Barcelone je 13 mŕtvych a 100 zranených, informoval dnes predstaviteľ katalánskej vlády, ktorého citovala agentúra AP.

Mnohí zo zranených sú podľa neho vo veľmi vážnom stave, takže počet obetí na životoch ešte nemusí byť konečný.

Katalánsky činiteľ, citovaný agentúrou AP, okrem toho informoval, že na počesť obetí barcelonského útoku vyhlásili trojdňové obdobie smútku.


Zdroj:Twitter/McKenzie Tavoda

Vodič je stále na úteku

Vodič inkriminovaného vozidla v panike, ktorá vypukla v okolí miesta činu, ušiel. K útoku sa prostredníctvom džihádistom blízkej agentúry Amák prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát.

Bezpečnostné zložky zadržali dvoch podozrivých - jedného španielskeho občana zo severoafrickej enklávy Melilla a jedného Maročana. Ani jeden z nich však nebol vodičom dodávky, ktorá vrážala do ľudí na turistami vyhľadávanej ulici La Rambla, uviedol vysokopostavený policajný predstaviteľ.

Podľa jeho slov išlo jednoznačne o teroristický útok, ktorého cieľom bolo usmrtiť čo najviac ľudí. Včerajšia udalosť podľa neho súvisela s výbuchom, pri ktorom v stredu zahynula jedna osoba.

Na útoku sa podieľali dve vozidlá

Na teroristickej operácii v katalánskej metropole sa však podľa doterajších poznatkov vyšetrovateľov nepodieľalo iba jedno biele vozidlo, prenajatá dodávka typu Fiat, ale aj druhý automobil takisto bielej farby.

Jedným z podozrivých je Driss Oukabir pôvodom z Marseille, uviedli noviny Vanguardia. Na Twitteri sa objavila jeho fotografia.

Vozidlo si mal prenajať v katalánskom mestečku Santa Perpetua de la Mogada. Mladý muž ale žije v španielskej Girone. Očití svedkovia však už skôr hovorili o tom, že za volantom dodávky sedel dvadsiatnik.


Zdroj: Twitter/RazorRamon

O situácii v tureckej reštaurácii a bare, v ktorých sa mali nachádzať ozbrojenci, respektíve hľadaný vodič, niet žiadnych aktualizovaných informácií. Druhé biele vozidlo, ktoré sa mohlo podľa vyšetrovateľov podieľať na teroristickom útoku, našli v katalánskom mestečku Vic.

Nová, oficiálne nepotvrdená informácia španielskych médií však hovorí o zranení troch príslušníkov policajného zboru na výjazdovej komunikácii z Barcelony. Rozsah ich zranení nie je známy. Jeden z policajtov sa pokúšal na kontrolnom stanovišti zastaviť biele vozidlo typu Ford Focus, ktorého posádka začala strieľať na mužov zákona.

V Barcelone rokuje o vzniknutej situácii krízový štáb pod vedením katalánskeho premiéra Carlesa.

V Barcelone sú aj Slováci, žiaden z nich by nemal byť zranený

Žiaden Slovák v Barcelone zatiaľ neutrpel zranenie, informuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. V katalánskej metropole dnes došlo k teroristickému útoku, hlásia mŕtvych a desiatky zranených.

V Barcelone sa nachádza asi desať slovenských dovolenkárov, vyplýva z dobrovoľného registračného formulára rezortu. V Španielsku by ich malo byť 199. "Počet Slovákov v krajine ale môže byť vyšší, keďže nie každý cestovateľ pred odchodom do zahraničia tento bezplatný formulár na oficiálnej stránke rezortu vyplní," povedal pre TASR hovorca MZV Igor Skoček.

Zastupiteľský úrad v Madride sleduje aktuálnu situáciu v Barcelone, je v kontakte s miestnymi policajnými orgánmi. "Našim občanom odporúčame, aby sa riadili pokynmi miestnej polície," uviedol Skoček.

Ak sa dovolenkári cez formulár zaregistrujú, rezort má informáciu, kde sa nachádzajú. Ak dôjde v danej lokalite ku krízovej situácii, ľudia z ministerstva týchto ľudí kontaktujú a overujú, či sú v poriadku.

Jedného z páchateľov bezpečnostné zložky údajne zastrelili

Jedného z páchateľov tamojšie bezpečnostné zložky údajne zastrelili, a to v obci Sant Just Desvern ležiacej desať kilometrov západne od Barcelony, uviedol portál La Vanguardia.
V Barcelone podvečer začali evakuovať ľudí zo všetkých obchodných a gastronomických prevádzok na ulici La Rambla, ktorá má dĺžku viac ako kilometer.

Španielsky premiér Mariano Rajoy, ktorý bol už od popoludňajších hodín v kontakte s vedením Katalánska, prerušil podľa internetového vydania denníka El País dovolenku a vracia sa do Madridu.

Komentáre ( 0)