18. 08. 2017 09:53 , článok bol aktualizovaný 18. 08. 2017 12:41 | BARCELONA/the Guardian/TASR

Bilancia obetí v Barcelone: Trpeli ľudia 34 národností, najmladšia obeť mala tri roky

V nemocnici stále bojuje o život len 6-ročné dievčatko.

Záchranári odvážajú raneného.
Záchranári odvážajú raneného. Foto: Profimedia
Až obyvatelia 34 štátov utrpeli poranenia alebo prišli o život pri útoku dodávkou v Barcelone na ulici La Rambla a v pobrežnom meste Cambrils. Pár hodín po tom, ako dodávka vrazila do bezbranných chodcov, kde zomrelo 14 ľudí a viac ako sto utrpelo zranenia, ďalšie auto v pobrežnom meste Cambrils zranilo sedem ľudí, s úmyslom zabiť ich.

Najmladšia obeť fanatikov mala iba tri roky. Bolo to dievčatko, zomrelo krátko po prevoze do nemocnie. V ťažkom stave je aj ďalšie iba 6-ročné dievčatko, zatiaľ neznámej národnosti, ktoré malo silné vnútorné krvácanie a stále bojuje o život.

V nemocnici zomrela aj žena, ktorá dnes (18.8.) podľahla zraneniam. Oznámili to na svojom twittrovom konte pohotovostné zložky.

Zdroj:Twitter/EmergènciesCatalunya

Britské ministerstvo zahraničných vecí doteraz nepotvrdilo, že by jeho občania boli medzi zranenými alebo mŕtvymi. Mediálnu pozornosť vzbudil najmä Brit Chris Pawley (30), ktorý prežil teroristický útok v Manchesteri a teraz sa nachádzal v epicentre útoku v Barcelone.

Francúzske úrady potvrdili, že dvadsaťšesť francúzskych občanov utrpelo zranenia a najmenej 11 sa nachádza vo vážnom stave. Šéf francúzskej diplomacie Jean-Yves Le Drian podľa vyhlásenia pricestuje do Barcelony v priebehu dneška a navštívi spomínané obete.

V oznámení ministerstva sa tiež uvádza, že francúzsky konzulát je v kontakte so španielskymi úradmi.

Španielsko dnes podniká rozsiahlu protiteroristickú operáciu, ktorá súvisí so štvrtkovým útokom na rušnej promenáde Las Ramblas v centre Barcelony, kde podozrivý islamský militant vrážal dodávkou do davov chodcov, zabil 13 ľudí a zranil ďalších 100 osôb, potom z miesta činu ušiel. Podľa podozrenia polície išlo o jeden z viacerých plánovaných útokov.

Starosta belgického mesta Tongeren oznámil, že žena z tohto mesta zahynula pri štvrtkovom útoku dodávkou na turistov na rušnej promenáde v centre španielskej Barcelony.

Starosta Patrick Dewael napísal vo štvrtok večer na Twitteri, že žena pochádzala z Tongerenu, ktorý leží 90 kilometrov východne od belgickej metropoly Brusel, a poslal rodine sústrastný odkaz. Dewael pre belgickú rozhlasovú stanicu povedal, že v roku 2014 viedol svadobný obrad obete.

Belgický minister zahraničných vecí Didier Reynders takisto informoval, že pri útoku na barcelonskej promenáde Las Ramblas utrpeli zranenia dvaja Belgičania, jeden z nich vážne.Austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová uviedla novinárom: "Máme obavy o jedného Austrálčana, ktorý je stále nezvestný."

 

Austrália tiež oznámila, že zranenia utrpeli traja jej občania, jeden z nich vážne. Dvaja ľudia s ľahkými zraneniami sú Taiwanci. Zranení boli aj Grékyňa a občan Hongkongu, napísala agentúra AP. Medzi zranenými sú aj traja Holanďania a jeden Američan. Dánske úrady dnes potvrdili informáciu, že medzi "ľahko zranenými" pri štvrtkovom teroristickom útoku dodávkou na turistov na promenáde Las Ramblas v centre španielskej Barcelony sú aj dvaja Dáni.

Predstaviteľ talianskeho ministerstva zahraničných vecí uviedol, že medzi 14 ľuďmi zabitými pri štvrtkovom teroristickom útoku v centre španielskej Barcelony sa nachádzajú aj dvaja Taliani.

Írska a rumunská vláda dnes potvrdili, že ich občania sa nachádzajú medzi 100 ľuďmi zranenými pri štvrtkovom teroristickom útoku dodávkou na turistov na promenáde Las Ramblas v centre španielskej Barcelony. Nezvestným Austrálčanom, o ktorom informovala vláda v Canberre, je podľa španielskeho denníka ABC sedemročný chlapec, jeho matka bola ťažko zranená a previezli ju do nemocnice vo vážnom stave.

Írski predstavitelia uviedli, že medzi zranenými je päťročný chlapec a jeho otec.
Minister zahraničných vecí Írska Simon Coveney oznámil, že zranenia päťročného chlapca a jeho otca nie sú život ohrozujúce. Obaja sú zo štvorčlennej rodiny, ktorá oslavovala narodeniny spomínaného dieťaťa. Chlapec utrpel zlomeninu nohy.

Coveney dodal, že iba zázrakom neboli pri teroristickom útoku zranení aj ďalší írski občania, pretože "v Španielsku, v Barcelone a letovisku Cambrils sú v tomto období roka mnohí Íri".
Rumunské ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že medzi zranenými pri útoku v Barcelone sa nachádzajú traja Rumuni. Všetci sú hospitalizovaní. Ministerstvo tiež uviedlo, že dvaja sú v stabilizovanom stave, pričom tretí Rumun utrpel ľahké poranenia. Tamojší rumunský konzul je v kontakte so zranenými, ktorých totožnosť ministerstvo nezverejnilo.

Po dlhej a chaotickej noci, úrady zalarmovali množstvo prekladateľov, ktorí smerovali do nemocníc, aby tu pomáhali obetiam, ktoré nehovoria po španielsky. Zahraničné ambasády stále zisťujú informácie o svojich občanoch a snažia sa spojiť rodiny a priateľov, ktorí po útoku stratili kontakt so svojimi blízkymi.

Časti Barcelony zostávajú naďalej uzavreté a komunikačné siete sú preťažené. Úrady vyzvali ľudí, aby na sociálne siete nenahrávali fotografie a videá z útoku. Smutným faktom je, že mnoho ľudí, namiesto pomoci raneným, vytiahlo mobily a trápenie a skazu si najprv nahrávali.

Barcelona i celý svet teraz oplakáva obete.

Respect the victims of the attack and don't share bodies of people. "Its not lovely if you see your dead mother on Twitter" #barcelona (6) pic.twitter.com/P5aVU7e7zN

- ONTMASKERD

Komentáre ( 0)