02. 09. 2017 19:09 | RONSE LUC DUPONT/TV Markíza

Škôlkari sa neveriacim vyhrážajú smrťou. Islamisti v Belgicku lanária už aj deti

Deti na ihrisku odriekajú verše z Koránu a spochybňujú autoritu žien-učiteliek.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Zdá sa, že džihádisti lanária na svoju vražednú filozofiu už aj malé deti v Európe. Upozornilo na to vedenie materskej školy v Belgicku. Podľa odborníkov nemožno vylúčiť, že je to nová stratégia Islamského štátu.

Pozornosť na seba strhla materská škola vo flámskom meste Ronse. Niektoré deti sa tam správali veľmi zvláštne. Učitelia nadobudli podozrenie, že sú vystavené vplyvom islamistov. A tak zalarmovali úrady.

„Máme tu deti, ktoré na ihrisku odriekajú verše z Koránu, či spochybňujú autoritu žien-učiteliek a majú vyjadrenia, ktoré učiteľov znepokojujú," vysvetlila expertka na prevenciu radikalizácie Karin Heremans.

 

Podľa učiteľov sa niektoré deti "neveriacim" vyhrážali smrťou, či odmietali chodiť do škôlky v piatok - v posvätný deň pre moslimov. Vyskytol sa aj prípad, kedy deti nadávali iným do svíň a ukazovali gestá, že im podrežú krk. Starosta mesta tvrdí, že doteraz sa s takouto situáciou v meste nestretol.

„V meste máme veľkú moslimskú komunitu, no doteraz sme tu nemali žiadne problémy s radikalizáciou. S moslimskou komunitou máme dobré vzťahy. Myslíme si, že je potrebné sa zamerať na jednotlivcov," uviedol starosta mesta Ronse Luc Dupont.

Do škôlky smerujú dva špeciálne tímy, ktoré posúdia správanie detí. Úrady tiež preveria rodiny šiestich detí s podozrivým správaním.

Tamojšie úrady zdôrazňujú, že je to prvý prípad podozrenia z radikalizácie škôlkarov. Doteraz riešili len prípady u starších žiakov. No a nie je tajomstvom, že ľahkým terčom džihádistov pre radikalizáciu sú trestanci v európskych väzniciach.