25. 08. 2017 14:18 | BOLOGNA/ nt

Česko a Slovensko spojil príbeh chorého bábätka. Juliana zachránilo dieťatko z Košíc

Trojmesačnému bábätku zachránilo život len 10-dňové bábätko.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Noc 11. augusta by sa dala označiť za zázrak. Bábätko z Košíc žiaľ zomrelo a jeho srdce dostal trojmesačný Julien v Taliansku. Ten sa narodil manželom Irene Česka a Massimovi, ktorí žijú v Modene. Chlapček od pôrodu neopustil nemocnicu. Bránila mu v tom vážna vrodená choroba, ktorá postihla jeho srdiečko. Informuje portál corrieredibologna.it.

"Mal veľmi zložité ochorenie - hypoplastický syndróm. Toto ochorenie je nezlučiteľné so životom. Ľavá komora srdca vôbec nefungovala," povedal primár detskej chirurgie Gaetano Gargiulo v nemocnici Sant´Orsola v Bologni. Chlapčeka umiestnili na jednotku intenzívnej starostlivosti a zaradili ho na zoznam čakateľov na nové srdce. "Hľadanie takého malého srdca a ešte aj v dobrom stave je horšie ako hľadať ihlu v kope sena," dodal lekár.

Jedenásteho augusta popoludní prišla vytúžená správa. "Zo Slovenska prišla informácia o 10-dňovom dieťati, ktorého rodičia sa rozhodli darovať jeho srdiečko a okamžite sme sa pustili do akcie," spomína si Gargiulo.

Kardiochirurg Lucio Careddu pricestoval s tímom do Košíc a do Bologne sa vrátili o 23.30 aj so srdcom. "To, na čo sme sa chystali, je dosť zriedkavé aj vo svete," povedal.

Operačná sála už bola pripravená a zákrok trval 10 hodín. Išlo o náročnú operáciu, ke´dže bola pri nej ohrozená stena aorty. Na sále sa stretlo niekoľko kardiochirurgov, anestéziológov a lekárov z jednotky intenzívnej starostlivosti. Dokopy bolo pri operácii 30 ľudí.

"Všetko išlo dobre a dnes môžeme hovoriť príbeh so šťastným koncom," povedal lekár Gargiulo, ktorý sa nezabudol poďakovať obetavým rodičom z Košíc, ktorí aj napriek svojmu hlbokému žiaľu pomohli inému dieťaťu.

Julian a jeho rodičia, ktorí ho doteraz mohli vždy iba na chvíľu podržať v náručá, sa začína nový život. Ich syn sa druhýkrát narodil. Jeho mama napísala na Facebooku: "Včera môjmu synovi transplantovali nové srdce. S vďačnosťou a aj smútkom myslím na darcov. Neviem, kto to je, ale jedného dňa by som to chcela vedieť. Aby som ich mohla objať a povedať im ďakujem."

Malý Julian bude v nemocnici ešte mesiac pre prípad, že by jeho telo nové srdce odmietlo.

Príbeh chlapčeka má pre Slovákov a Čechov veľkú symboliku. Práve v tomto období pred 25 rokmi už bolo jasné, že sa Česko-Slovensko rozdelí. Prvého septembra 1992 prijala SNR Ústavu SR. Malý Julian a bábätko z Košíc nás však symbolicky opäť spojili aspoň po ľudskej stránke.Komentáre ( 0)