30. 08. 2017 14:45 | USA/dg

Okolo našej planéty preletí najväčší asteroid

Vesmírne teleso nateraz nepredstavuje nijaké nebezpečenstvo.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstock.com/Oliver Denker

Asteroid s názvom 3122 Florence sa blíži k Zemi a v piatok (1. septembra) nás minie v pomerne tesnej vzdialenosti siedmich miliónov kilometrov, čo predstavuje približne 18-násobok vzdialenosti Zeme od Mesiaca. Informuje portál The Watchers.

Vesmírne teleso má priemer od štyroch do deviatich kilometrov. „Aj keď nás viacero známych asteroidov minulo v bližšej vzdialenosti, žiadny z nich nebol taký veľký. Florence je najväčší asteroid, ktorý prejde okolo našej planéty, odkedy bol objavený prvý asteroid v blízkosti Zeme pred viac ako storočím," tvrdí Paul Chodas z Centra pre štúdium blízkozemských objektov.

Florence je zároveň najjasnejším asteroidom v blízkosti Zeme, dokonca jasnejší než 5,1-kilometra široký 3200 Phaethon, ktorý sa považuje za pôvodcu meteorického roja Geminidy.

Florence nás minie o 12.06 UTC (14.06 h nášho času) v piatok 1. septembra. Najbližšie sa planétka dostane do vzdialenosti 0, 047 AU. V tejto vzdialenosti minie Zem rýchlosťou viac než 48-tisíc kilometrov za hodinu. Asteroid nateraz nepredstavuje nijaké nebezpečenstvo.

Nebude viditeľný voľným okom iba pomocou malých teleskopov. Na nočnej oblohe sa bude pohybovať od juhu na sever cez súhvezdie Kozorožca, časť Vodnára, prejde Delfínom do Líšky, Labute a napokon prejde aj do súhvezdia Draka.

Do rovnakej vzdialenosti od našej planéty sa dostane 2. septembra 2057.

3122 Florence bol objavený v roku 1981. Názov dostala na počesť anglickej ošetrovateľky Florence Nightingalovej.

Zdroj: watchers.news

Komentáre ( 0)