11. 09. 2017 11:45 , článok bol aktualizovaný 11. 09. 2017 19:13 | ST. PETERSBURG/dg

Ľudia volali počas hurikánu o pomoc. Záchranári sa museli len bezmocne prizerať

Vietor bol natoľko silný, že neboli schopní vykonávať to, pre čo sa sami rozhodli – zachraňovať ľudské životy.

Ľudia na zaplavenej Brickell Avenue v Miami
Ľudia na zaplavenej Brickell Avenue v Miami Foto: AP

Keď mohutný hurikán Irma udrel na západné pobrežie Floridy a bezradní ľudia volali o pomoc na číslo 911, záchranári sa len bezmocne prizerali. Nemohli totiž urobiť vôbec nič. Nemohli reagovať na telefonáty. Vietor bol natoľko silný, že neboli schopní vykonávať to, pre čo sa sami rozhodli – zachraňovať ľudské životy. Informuje CNN.

„Je to strašné. Sedíte tu a nie ste schopný robiť svoju prácu. A pre túto prácu sme sa rozhodli, aby sme pomáhali ľuďom,“ hovorí hasič-záchranár Billy Johnston zo St. Petersburgu.

„Ten pocit je bezmocný. No musíme dávať pozor sami na seba. Ak by sme šli von, riskovali by sme ďalší zásah a ľudia by museli prísť a pomôcť nám,“ dodáva jeho kolega David Owens.

Záchranári v meste St. Petersburg ako aj v celej Pinellas County nemohli odpovedať na volania, ktoré prichádzali približne o 20.30 h miestneho času v nedeľu večer. Hoci nemali povolené reagovať, prichádzajúce hovory sa im aj tak zobrazovali na obrazovkách. Niektoré z nich majú stále na pamäti.

 

Podľa Owensa boli nahlásené štyri zástavy srdca naraz. Pomôcť nemohli ani 12-ročnému chlapcovi, ktorý mal problémy s dýchaním.

Jonathan Martino musel odísť od počítača, pretože sa cítil bezradne. „Je to naozaj strašný pocit,“ dodáva.

Počas noci niektorí dokonca počas služby zaspali. Tí, ktorí ostali hore, pozerali futbal a hrali karty a domino. Sem-tam vyšli na balkón, aby sa pozreli, čo sa deje vonku.

Viacerí nervózne volali a písali svojim manželkám, aby sa ubezpečili, že sú počas búrky v bezpečí. „Manželke som volal aj písal, pretože mi nedvíhala a ja som šalel,“ hovorí Martino. Jeho žena bola doma s dvojmesačným a štvorročným dieťaťom.

Keď búrka prejde, záchranári budú odpovedať na telefonáty, ktoré im prišli počas noci podľa toho, kto bude potrebovať pomoc ako prvý.

Na východnom pobreží Floridy mali zasa bezpečnostné zložky plné ruky práce. Zlodeji využili chaos, ktorý vznikol v dôsledku ničivého hurikánu a začali vykrádať opustené domy a obchody.

 

Komentáre ( 0)