22. 09. 2017 10:05 | DENPASAR/TASR

Z okolia sopky na Bali evakuovali tisíce ľudí

Vyhlásili aj zákaz turistiky a kempovania.

Indonézska sopka Agung.
Indonézska sopka Agung. Foto: TASR

Evakuáciu tisícov ľudí si vynútila zvýšená aktivita sopky Agung vo východnej časti indonézskeho ostrova Borneo. Informovala o tom dnes agentúra Reuters. Vulkán Agung (3142 m) je najvyšším vrchom na Borneu. V posledných dňoch tam seizmológovia zaznamenali otrasy, dym z krátera a ďalšie náznaky toho, že dochádza k stúpaniu magmy k zemskému povrchu.

 

Sopečná aktivita dosahuje tretí stupeň na štvorstupňovej škále. Pre obavy, že by mohlo dôjsť k erupcii, vyhlásili miestne úrady v okruhu šiestich kilometrov od krátera uzavretú zónu. Doposiaľ preventívne evakuovali takmer 6000 obyvateľov okolitých obcí a tento počet zrejme ešte narastie.

V okolí sopky Agung, ktorá patrí medzi najvyhľadávanejšie turistické lokality na Bali, vyhlásili aj zákaz turistiky a kempovania. Miestne medzinárodné letisko v Denpasare však zatiaľ funguje v bežnom režime.

Indonézia leží v oblasti tzv. Ohnivého kruhu v Tichom oceáne, v ktorej sa vyskytuje približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi. Na indonézskych ostrovoch sa nachádza viac ako 130 činných sopiek.