26. 09. 2017 10:35 | JAKARTA/TASR

Sopka Agung na ostrove Bali je bezprostredne pred výbuchom

Takmer 60-tisíc ľudí muselo opustiť svoje domovy.

Sopka Agung na indonézskom ostrove Bali.
Sopka Agung na indonézskom ostrove Bali. Foto: TASR/AP

Sopka Agung na indonézskom ostrove Bali je bezprostredne pred výbuchom. Vulkán prejavuje príznaky blížiacej sa erupcie už niekoľko týždňov, informovala dnes agentúra DPA. Zosilnievajúce otrasy indikujú, že magma vo vnútri tejto sopečnej hory sa blíži k povrchu zeme, uviedol hovorca národného strediska pre mimoriadne situácie.

 

Takmer 60.000 ľudí žijúcich v okolí sopky už v dôsledku vniknutej situácie muselo opustiť svoje domovy. Indonézska vláda v piatok vyhlásila pre danú oblasť najvyšší stupeň ohrozenia. Ako dočasné útočisko im slúžia vládne budovy, športové haly a stany, ako aj obydlia ich príbuzných. Napriek bezprostrednej hrozbe však tisícky z nich stále odmietajú opustiť svoje domovy zo strachu pred rabovaním.

Sopka Agung s výškou vyše 3000 metrov naposledy vybuchovala v rokoch 1963-64, pričom pripravila o život približne 1200 ľudí. Agung je najvyšším vrchom na Bali. V posledných dňoch tam seizmológovia zaznamenali obrovský nárast seizmickej aktivity, ako otrasy, dym z krátera a ďalšie náznaky toho, že dochádza k stúpaniu magmy k zemskému povrchu.

Predstavitelia Bali v sobotu ubezpečili, že ostrov je pre turistov bezpečný. Miestne medzinárodné letisko v Denpasare funguje podľa posledných správ v bežnom režime.