27. 09. 2017 14:25 | BRUSEL/TASR

EÚ navrhla novú schému dobrovoľného presídľovania pre 50-tisíc azylantov

Podľa súčasných kritérií EÚ majú právo na azyl utečenci z Eritrey, Sýrie, Jemenu, Bahám, Bahrajnu, Bhutánu, Kataru a Spojených arabských emirátov.

Utečenci
Utečenci Foto: TASR

Európska komisia (EK) dnes odporučila vytvoriť nový celoeurópsky režim presídľovania, ktorý by v najbližších dvoch rokoch umožnil priviesť do Európy najmenej 50.000 najzraniteľnejších osôb s nárokom na medzinárodnú ochranu.

Komisia predložila širší súbor nových iniciatív, ktorý zahŕňa novú schému presídľovania pre najmenej 50.000 utečencov, pilotné projekty legálnej migrácie a tiež nové opatrenia na zvýšenie efektivity návratovej politiky EÚ.

EK zároveň vyzvala členské štáty, aby urýchlene pokročili v reforme spoločného európskeho azylového systému a vyvinuli ďalšie úsilie o spoluprácu s krajinami pôvodu a tranzitu migrácie - najmä poskytnutím ďalších príspevkov do trustového fondu EÚ pre Afriku.

Komisia v prospech novej schémy relokácií vyčlenila sumu 500 miliónov eur, ktorá je určená pre tie členské štáty EÚ, ktoré sa chcú zúčastňovať na tejto dobrovoľnej schéme.

Nový návrh je súčasťou úsilia eurokomisie poskytovať priechodné, bezpečné a legálne alternatívne možnosti tým, ktorí ináč riskujú svoj život v rukách zločineckých prevádzačských sietí.

Nový režim relokácií bude trvať do októbra 2019 a vychádza zo súčasných úspešných programov presídľovania, ktoré sa pomaly končia a vďaka ktorým vyše 23.000 osôb získalo nový domov v EÚ.

Exekutíva EÚ upozornila, že program presídľovania utečencov z Turecka a Blízkeho východu bude pokračovať a zároveň sa treba viac zamerať na presídľovanie zraniteľných osôb z Líbye, Egypta, Nigérie, Sudánu, Čadu a Etiópie.

Podľa súčasných kritérií EÚ majú právo na azyl utečenci z Eritrey, Sýrie, Jemenu, Bahám, Bahrajnu, Bhutánu, Kataru a Spojených arabských emirátov.

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová pri tejto príležitosti pripomenula, že Európskej únii sa za posledné dva roky podarilo vybudovať migračnú politiku, ktorá začína prinášať výsledky.

"Naša spolupráca s partnermi v Afrike, ale aj s OSN začala prinášať ovocie, keďže sa nám darí zabezpečovať lepšiu ochranu migrantov, narúšať ziskovosť obchodovania s ľuďmi a prevádzačstva a ponúkať alternatívy a možnosti legálnej migrácie. Na tomto budeme pracovať aj naďalej," uviedla.

Eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos sa vyslovil za dosiahnutie spravodlivej, spoľahlivej a realistickej migračnej politiky EÚ. To znamená aj naďalej prejavovať solidaritu s najviac postihnutými členskými štátmi Únie a správny kompromis pri reforme spoločného európskeho azylového systému.

"Zároveň to znamená, že treba zlepšiť aj systém návratov - a dnes navrhujeme, aby sa v rámci Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž vytvorilo skutočné operačné centrum EÚ pre návraty. Musíme ponúknuť skutočné alternatívne možnosti ľuďom, ktorí by sa inak vydali na riskantnú neregulárnu cestu. Preto má zásadný význam, aby sme investovali do vytvorenia viacerých legálnych migračných ciest, či už s cieľom ochrany, štúdia alebo práce," opísal situáciu.

Komisia zároveň vyzvala členské štáty, aby vytvorili programy súkromného sponzorstva, umožňujúce súkromným skupinám alebo organizáciám občianskej spoločnosti organizovať a financovať presídľovanie. Príslušný pilotný projekt vypracuje Európsky podporný azylový úrad (EASO).

Komentáre ( 0)