29. 09. 2017 08:06 | BRATISLAVA/TV Markíza

Unášali ich a znásilňovali. Teraz sa boja, že zomrú pod ich rukami

Iracké jezídky vzali do ruky zbraň a za krutosti sa chcú pomstiť.

Väznená jezídka.
Väznená jezídka. Foto: TV Markíza

Z hlavy nedokážu vymazať príšerné spomienky na zotročovanie a zneužívanie radikálmi z Islamského štátu. Práve tie ich teraz poháňajú dopredu na bojových líniách. Iracké jezídky vzali do ruky zbraň a za krutosti sa im chcú pomstiť.

Ich rodina a kamaráti zomierali z jediného dôvodu. Boli Jezídovia. V náboženstve spájajú prvky kresťanstva, judaizmu aj islamu. Pre džihádistov sú to odpadlíci a s tými nemajú zľutovanie. Mužov vraždili na mieste. Tisíce žien uniesli a znásilňovali.

Väznenú jezídku držali tri roky aj s jej deťmi. Na slobodu utiekla len štyri dni pred nakrúcaním tohto rozhovoru. Vedela, že musí niečo urobiť, keď začali páchať zverstvá aj na jej deťoch. Keď chcela ochrániť dcéru, ju väzniteľ udrel tak silno, až upadla na dve hodiny do bezvedomia. „Budem proti nim bojovať, pomstím sa im. Nikdy im nezabudnem to, čo urobili mojim deťom," povedala Shireen.

Bojovníčky, ktoré majú pred očami pomstu za desiatky unesených a znásilnených žien majú v boji jednu výhodu. Džihádisti sa boja, že zomrú pod rukami nežnejšieho pohlavia. Veria totiž, že v takom prípade sa nedostanú do neba.

 

Komentáre ( 0)