03. 10. 2017 18:03 | KRAKOV/TASR

Poľskí pravicoví extrémisti plánujú streleckú prípravu v SR "s priateľmi" z ĽSNS

Iniciátori akcie na Slovensku až do minulého roka organizovali podobné akcie na poľskej strane Tatier.

Pochod ONR vo Varšave.
Pochod ONR vo Varšave. Foto: Profimedia

Poľskí pravicoví radikáli z organizácie Národno-radikálneho tábora (ONR) Podhalie sa chystajú na návštevu Slovenska, v rámci ktorej chcú absolvovať i spoločnú streleckú prípravu z krátkych i dlhých zbraní "s priateľmi" z Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS).

Informoval o tom dnes v internetovom vydaní poľský denník Gazeta Wyborcza, ako aj webový portál onet.pl.
ONR robí podľa rovnakých zdrojov nábor na akciu na celom území Poľska a upozorňuje aktivistov, aby po prekročení poľsko-slovenskej štátnej hranice rezignovali na prejavy extrémizmu, napríklad hajlovanie označované v Poľsku za "rímsky pozdrav" či prezentáciu symbolov extrémizmu na verejnosti, pretože im za to v SR hrozí trestné stíhanie.

ĽSNS však o akcii nevie. "Dôkladne som to preveril," tvrdí pre HNonline podpredseda strany Milan Uhrík. "Zisťovali sme dokonca aj na danej strelnici," dodáva s tým, že "na ten víkend má vraj danú strelnicu prenajatú Policajný zbor na nejaké cvičenia."

"Tá akcia, na ktorú Poliaci na internete pozývajú, reálne fyzicky ani nebude," vysvetľuje Uhrík. Logo ĽSNS, ktoré sa na pozvánke nachádza, je podľa neho stiahnuté z internetu. "Zrejme ho tam dali len preto, že chcú prísť na Slovensko," dodáva.

Iniciátori akcie na Slovensku až do minulého roka organizovali podobné akcie na poľskej strane Tatier, avšak po výhradách zo strany tamojšieho národného parku sa rozhodli pre presun akcie na Slovensko.
Generálna prokuratúra SR navrhla rozpustenie ĽSNS, v Poľsku sa ozývajú tiež hlasy volajúce po postavení ONR mimo zákon.

Komentáre ( 0)