04. 10. 2017 16:51 | WELLINGTON/TASR

Z ostrova Ambae na Vanuatu evakuovali pred sopkou vyše 11.000 ľudí

Sopka Manaro Voui, známa aj pod menami Lombenben a Aoba, je 1496 metrov vysoký štítový vulkán. Od morského dna meria približne 3900 metrov.

Príprava na evakuáciu.
Príprava na evakuáciu. Foto: TASR/AP

Úrady tichomorského ostrovného štátu Vanuatu dokončili operáciu zameranú na evakuáciu viac než 11.000 obyvateľov ostrova Ambae, na ktorom sa prebudila tamojšia sopka Manaro Voui. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Flotila lodí vrátane trajektov, kanoe a obchodných lodí prepravila obyvateľov na okolité ostrovy Maewo, Pentecost a Santo, uviedol riaditeľ úradu civilnej ochrany. Na ostrove ostala iba hŕstka obyvateľov. Ide o osoby, ktoré neuposlúchli úradné nariadenie na evakuáciu. Členovia bezpečnostných zložiek sa ich pokúšajú presvedčiť, v prípade potreby ale použijú silu.

Podľa vedcov sa sopečná aktivita vulkánu oproti uplynulému týždňu ustálila. Stále ju ale posudzujú na úrovni kategórie štyri z päťstupňovej škály.

Sopka Manaro Voui, známa aj pod menami Lombenben a Aoba, je 1496 metrov vysoký štítový vulkán. Od morského dna meria približne 3900 metrov.

Je považovaná za jednu z najnebezpečnejších aktívnych sopiek na svete; najnovšie výbuchy boli zaznamenané v rokoch 2006, 2011 a 2017. Neďaleko vrcholu sa nachádzajú tri kráterové jazerá. Jazero Voui obsahuje 50 miliónov kubických metrov vody.

 

Komentáre ( 0)