09. 10. 2017 13:13 | BARCELONA/TASR

Katalánsky najvyšší súd požiadal španielsku štátnu políciu o dodatočnú ochranu

V Európe narastá znepokojenie nad možným vyhlásením nezávislosti Katalánska.

Policajti vs. demonštranti v Barcelone.
Policajti vs. demonštranti v Barcelone. Foto: TASR/AP

Katalánsky najvyšší súd požiadal španielsku štátnu políciu o poskytnutie dodatočnej ochrany svojej budovy v prípade, že katalánsky parlament pristúpi k jednostrannému vyhláseniu nezávislosti tohto regiónu. Oznámila to dnes zmienená justičná inštitúcia, ktorú cituje agentúra Reuters.

Rozhodnutie o požiadaní španielskej štátnej polície, ktorá by posilnila miestne bezpečnostné sily pri ochrane budovy najvyššieho súdu, padlo so zámerom "zaistiť jej plné a normálne fungovanie" v prípade vyhlásenia suverenity Katalánska od centrálnej vlády v Madride, uvádza sa vo vyhlásení najvyššieho súdu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas víkendu telefonicky hovorila so španielskym premiérom Marianom Rajoyom, s ktorým diskutovala o katalánskej kríze a zdôraznila svoju podporu jednote Španielska. Kancelárka o tejto otázke telefonovala taktiež s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.

V Európe narastá znepokojenie nad možným vyhlásením nezávislosti Katalánska, ku ktorému môže predseda tamojšieho parlamentu Carles Puigdemont pristúpiť už na avizovanom utorkovom zasadaní regionálneho zákonodarného zboru. Ide o najzávažnejšiu politickú krízu v Španielsku za niekoľko uplynulých desaťročí.

 

Komentáre ( 0)