16. 10. 2017 09:33 , článok bol aktualizovaný 16. 10. 2017 14:16 | KIRKÚK/TASR

Vládne sily dobyli ropné polia pri Kirkúku, z mesta utekajú tisíce ľudí

Bagdad už medzičasom Kurdov požiadal, aby odovzdali správu nad mestom federálnym úradom, k čomu však zatiaľ nedošlo.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR

Iracké pozemné sily dobyli dnes oblasť ležiacu neďaleko mesta Kirkúk, kde sa nachádzajú veľké ropné polia, ktoré doteraz ovládali kurdskí povstalci. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie irackých ozbrojených síl.

Iracký premiér Hajdar Abádí medzičasom vyhlásil, že cieľom postupu vládnych síl v oblasti Kirkúku je "zabrániť hrozbe rozdelenia krajiny", ktorá Iraku hrozí po tom, čo Kurdi nedávno usporiadali referendum o nezávislosti Kurdistanu.

"Konali sme len s cieľom splniť si ústavnú povinnosť, ktorou je rozšírenie právomocí federálnej vlády a nastolenie bezpečnosti a ochrany národného bohatstva tohto mesta," uviedol vo vyhlásení na margo operácií vládnych síl v Kirkúku iracký premiér.

Podľa Abádího prišlo rozhodnutie zasiahnuť v Kirkúku po tom, čo kurdskí predstavitelia odmietli zrušiť výsledky "jednostranného" referenda a usilujú sa o vznik samostatného štátu "založeného na etnickom a rasovom princípe".

Etnicky zmiešaný Kirkúk začali pred postupujúcimi vládnymi silami opúšťať tisíce ľudí smerujúcich do miest Sulajmáníja a Adlíb. Na cestách medzi uvedenými irackými mestami sa vytvorili dlhé kolóny áut, pričom väčšina utekajúcich obyvateľov Kirkúku sú etnickí Kurdi.

Napätie vo vzťahoch medzi Kurdistanom a vládou v Bagdade vyvolalo referendum o nezávislosti Kurdistanu, ktoré sa konalo 25. septembra a skončilo sa víťazstvom prívržencov odtrhnutia sa regiónu od Iraku. Vláda v Bagdade tvrdí, že referendum sa konalo v rozpore s ústavou, a výsledky hlasovania neuznáva.

Mesto Kirkúk, ktoré leží na severe Iraku a v blízkosti bohatých nálezísk ropy, nie je oficiálne súčasťou irackého Kurdistanu, ale pôsobia tam oddiely péšmarga.

Kurdské oddiely získali kontrolu nad Kirkúkom, keď sa džihádistická organizácia Islamský štát v roku 2014 zmocnila častí územia na severe Iraku, pričom nenarážala na žiaden odpor irackej armády. Bagdad už medzičasom Kurdov požiadal, aby odovzdali správu nad mestom federálnym úradom, k čomu však zatiaľ nedošlo. Tento ich spor sa ešte vystupňoval po nedávnom kontroverznom referende.

 

Komentáre ( 0)