17. 10. 2017 10:45 | BAGDAD/TASR

Kurdi sa stiahli, ropné polia a mesto Sindžár obsadili Jezídi

Civilisti a federálne jednotky stiahli v Kirkúku kurdské vlajky. Na večerných oslavách v centre mesta viali iracké národné vlajky a vlajky turkménskej menšiny.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Shutterstock/thomas koch

Jezídska skupina Láliš pričlenená k šiitským Ľudovým mobilizačným silám (PMF) prevzala dnes plnú kontrolou nad mestom Sindžár na severozápade Iraku. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na miestnych obyvateľov.
Skupina Láliš obsadila celé toto jezídske mesto po tom, čo sa z neho stiahli kurdské oddiely péšmarga.

Iracká federálna armáda a jej šiitské milície PMF, ktoré však Kurdi vnímajú ako nástroj iránskej politiky, vytlačili v pondelok kurdské sily z mesta Kirkúk a obsadili ropné polia, letisko a základňu, uviedla agentúra AP.

Civilisti a federálne jednotky stiahli v Kirkúku kurdské vlajky. Na večerných oslavách v centre mesta viali iracké národné vlajky a vlajky turkménskej menšiny.
Kurdský exguvernér provincie Kirkúk, ktorý odmietal opustiť úrad, hoci ho Bagdad pred niekoľkými týždňami zbavil funkcie, utiekol z Kirkúku do Arbílu - metropoly irackého autonómneho regiónu Kurdistan.

K týmto udalostiam došlo po tom, čo Kurdi nedávno usporiadali sporné referendum o nezávislosti Kurdistanu. Iracká vláda ich vyzvala na odovzdanie správy nad Kirkúkom a celou rovnomennou provinciou bohatou na ropu.

Ešte pred dvoma týždňami Kurdi a iracké sily spoločne bojovali proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS), poznamenala AP.

Kurdské oddiely získali kontrolu nad Kirkúkom v júni 2014 po tom, ako sa IS predtým zmocnil častí územia na severe Iraku, pričom nenarážal na žiaden odpor irackej armády.

Komentáre ( 0)