19. 10. 2017 14:07 | BAGDAD/TASR

Vládne sily vytlačili Kurdov z ropných polí neďaleko Mósulu

Kurdi ovládli časti provincie Ninive v priebehu posledných troch rokov v rámci boja proti extrémistom z tzv. Islamského štátu.

Iracké jednotky v mósulskom Starom meste dobyli ruiny mešity an-Núri.
Iracké jednotky v mósulskom Starom meste dobyli ruiny mešity an-Núri. Foto: TASR/AP

Iracké vládne sily ovládli komplex ropných polí neďaleko severoirackého mesta Mósul po tom, čo sa z nich stiahli kurdské oddiely péšmarga, napísala vo štvrtok agentúra DPA.
Vládne sily obsadili ropné polia a sídlo ich prevádzkovateľa v meste Zumár v provincii Ninive ležiacom severozápadne od Mósulu. Kurdské oddiely sa zo svojich pozícií stiahli bez boja, uvádza sa vo vyhlásení irackej armády.

Kurdské milície péšmarga sa tento týždeň stiahli z niektorých oblastí provincie Ninive, ktorej hlavným mestom je Mósul, ešte pred príchodom irackých federálnych síl. Medzi novoobsadenými pozíciami je aj mósulská priehrada.

Kurdi ovládli časti provincie Ninive v priebehu posledných troch rokov v rámci boja proti extrémistom z tzv. Islamského štátu (IS), v ktorom stáli po boku irackých vládnych síl.
Napätie na severe Iraku sa vystupňovalo po tom, čo Kurdi v septembri usporiadali sporné referendum o nezávislosti tamojšieho autonómneho regiónu Kurdistan.

Iracká federálna armáda a šiitské milície v pondelok takmer bez boja vytlačili kurdské sily zo strategicky významného mesta Kirkúk a obsadili neďaleké ropné polia, letisko a základňu.

Komentáre ( 0)