Live
Sledujte NAŽIVO: Konferencia Vizionári sa venuje rakovine pľúc. Svoje otázky môžete položiť aj vy
Sledujte tu
29. 10. 2017 14:58 , článok bol aktualizovaný 29. 10. 2017 15:40 | BARCELONA/TASR

Za jednotu Španielska demonštruje v Barcelone milión ľudí

Mnohí nesú španielske aj katalánske vlajky.

Demonštrácia za jednotu Španielska.
Demonštrácia za jednotu Španielska. Foto: TASR/AP

V centre Barcelony sa v nedeľu na poludnie začala rozsiahla demonštrácia za jednotu Španielska. Protestnú akciu zvolala organizácia Katalánska občianska spoločnosť (SCC), pričom podľa jej hovorcu sa na nej zhromaždilo zhruba 1,1 milióna ľudí, informovala agentúra DPA. Katalánska polícia však tvrdí, že účastníkov je len asi 300.000, uviedol denník El Periódico.

Mnohí demonštranti nesú španielske aj katalánske vlajky. Atmosféra celej akcie je podľa agentúry AP až slávnostná, nakoľko ľudia radostne vítajú politikov, ktorí na demonštráciu prišli.

Viacerí zhromaždení skandujú heslá ako "Puigdemont, do väzenia!" Odkazujú tak na Carlesa Puigdemonta, bývalého predsedu katalánskej vlády, ktorého spoločne s katalánskym kabinetom odvolala španielska vláda a od soboty prevzala priamu kontrolu nad Katalánskom.

Ozývajú sa aj slogany ako "Nech žije Španielsko", "Som Španiel" či "Barcelona patrí k Španielsku".

Puigdemontovu funkciu dočasne prevzal španielsky premiér Mariano Rajoy, ktorý zároveň ešte v piatok rozpustil katalánsky parlament a oznámil, že 21. decembra sa v tomto regióne budú konať voľby.

K takýmto krokom pristúpila španielska vláda po piatkovom vyhlásení nezávislosti Katalánska regionálnym parlamentom, ktorý uznesenie o nezávislosti prijal po tom, ako tento krok podporili obyvatelia v kontroverznom referende z 1. októbra.

Demonštranti v nedeľu v Barcelone skandovali tiež heslá ako "Áno, budeme voliť!" a nadšene pokrikovali "To je naša polícia!", keď nad nimi preletel vrtuľník španielskej polície.
Podobnú demonštráciu za zachovanie jednoty Španielska organizovala SCC po spornom referende už 8. októbra, pričom aj vtedy uvádzala, že sa na nej zišlo viac ako milión ľudí. Polícia naopak účasť odhadla na 350 tisíc osôb.

 

Katalánski separatisti by vo voľbách stratili väčšinu

Katalánski separatisti by vo voľbách vypísaných na 21. decembra prišli o svoju väčšinu v regionálnom parlamente v Barcelone. Vyplýva to z prieskumu zverejneného v nedeľu, ktorý pre denník El Mundo uskutočnil renomovaný inštitút Sigma Dos.

Ak by sa voľby konali v týchto dňoch, tri politické strany usilujúce sa o nezávislosť tohto regiónu Španielska strán by dohromady získali maximálne 42,5 percenta hlasov a 65 kresiel. K absolútnej väčšine v 135-člennom parlamente by im tak chýbali tri kreslá.

Koalícia Junts pel Sí (Spolu za áno) a ľavicová Kandidátka ľudovej jednotky (CUP), ktorá ju podporuje, získali vo voľbách v septembri 2015 dohromady 47,7 percenta hlasov a v regionálnom parlamente obsadili 72 kresiel.

Podľa prieskumu spoločnosti Sigma Dos by teraz koalícia Junts pel Sí získala len 36,2 percenta hlasov, čo je o 3,3 percentuálneho bodu menej v porovnaní s voľbami pred dvoma rokmi.

Otázna je aj ďalšia existencia tejto koalície, ktorá vznikla v júli 2015 a tvoria ju liberálna Katalánska európska demokratická strana (PDeCAT) zosadeného katalánskeho premiéra Carlesa Puigdemonta a Republikánska ľavicová strana Katalánska (ERC). Podľa prieskumu by totiž ERC dostala 26,4 percenta hlasov a prvýkrát by sa stala najsilnejším článkom tohto spojenectva.

Španielska vláda rozhodla v piatok (27. 10.) o odvolaní katalánskeho kabinetu a vedenia regionálnej polície a oficiálne zaviedla priamu kontrolu nad Katalánskom. Zároveň nariadila rozpustenie katalánskeho parlamentu a vypísala nové voľby. Puigdemontovu funkciu dočasne prevzal španielsky premiér Mariano Rajoy. Nariadenia nadobudli účinnosť o deň neskôr po vyjdení v úradnom vestníku.

Reprezentatívny prieskum inštitútu Sigma Dos na vzorke tisíc oprávnených voličov sa uskutočnil od 23. do 26. októbra, teda krátko pred nadobudnutím účinnosti opatrení vlády v Madride.