03. 11. 2017 10:26 , článok bol aktualizovaný 03. 11. 2017 12:02 | DAMASK/TASR

Sýrska armáda oslobodila Dajr az-Zaur

Mesto bolo jednou z posledných bášt IS v Sýrii.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Sýrska armáda vyhlásila v piatok mesto Dajr az-Zaur za úplne oslobodené od teroristickej organizácie Islamský štát (IS), informovala agentúra SANA. Mesto bolo jednou z posledných bášt IS v Sýrii.

"Jednotky sýrskej arabskej armády v spolupráci so spojeneckými a podpornými silami splnili úlohu úplného oslobodenia mesta Dajr az-Zaur od teroristickej organizácie Islamský štát," uviedla SANA s odvolaním sa na armádne zdroje. Podľa nich vojaci zlikvidovali množstvo teroristov IS vrátane ich vodcov a zmocnili sa muničných skladov IS. Po prevzatí plnej kontroly nad mestom začali ženisti čistiť ulice, cesty, námestia a budovy od nevybuchnutej munície - bômb, mín a výbušných zariadení -, ktorú tam zanechali islamisti.

Dajr az-Zaur bol takmer tri roky rozdelený na časť ovládanú armádou a časť pod kontrolou IS. Vládne sily a ich spojenci po prvý raz prelomili obranu IS v septembri tohto roka a z mesta postupne vytláčali islamistov.

Dajr az-Zaur leží na východe Sýrie v rovnomennej provincii bohatej na ropu. Podľa agentúry DPA, ktorá sa odvoláva na Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii, IS ešte kontroluje približne 40 percent územia tejto provincie.

Sýrska armáda podporovaná Ruskom a Iránom na jednej strane a Američanmi podporované Sýrske demokratické sily (SDF) pod vedením Kurdov na strane druhej momentálne "súťažia" o to, kto oslobodí od IS zvyšok provincie vrátane kľúčového mesta Búkamál pri irackej hranici, uviedla agentúra AP.

Agentúra SANA v stredu informovala, že šesť ruských strategických diaľkových bombardérov Tu-22M3 vzlietlo z územia Ruskej federácie, preletelo nad územím Iránu a Iraku a podniklo masívny úder na zariadenia IS pri meste Búkamál. Ruské prieskumné prostriedky potvrdili zničenie opevnených zón a skladov zbraní a munície. Bombardérom poskytovali ochranu stíhačky Su-30SM z ruskej leteckej základne Humajmím, ktorá leží neďaleko sýrskeho pobrežného mesta Lázikíja.

Sýrske demokratické sily (SDF) 20. októbra oficiálne oznámili víťazstvo nad IS aj v Rakke, bývalom hlavnom meste jeho kalifátu. Pád Rakky je veľkou porážkou pre IS, ktorý od vlaňajšieho roku prišiel o podstatnú časť územia ovládnutého v roku 2014. Rakky sa IS zmocnil v januári 2014 a následne toto mesto zmenil na baštu svojho kalifátu, kde uplatňoval striktný výklad moslimského zákonníka.

 

Komentáre ( 0)