06. 11. 2017 13:36 | MADRID/TASR

Puigdemont v prvej reakcii po svojom prepustení v Belgicku kritizoval Španielsko

Po niekoľko hodín trvajúcom výsluchu ho aj s ďalšími štyrmi členmi bývalej katalánskej vlády podmienečne prepustili na slobodu s tým, že majú zákaz opustiť územie Belgicka.

Carles Puigdemont
Carles Puigdemont Foto: TASR/AP

Zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont vo svojom prvom komentári po prepustení z väzby v Belgicku kritizoval Španielsko, keď vo svojom tweete napísal, že "v myšlienkach sme s priateľmi nespravodlivo uväznenými (španielskym) štátom, ktorý sa odklonil od demokratickej praxe."

Puigdemont sa momentálne zdržiava v Belgicku, kde sa v nedeľu spolu so štyrmi ministrami svojej vlády vzdal belgickej polícii v Bruseli iba niekoľko dní po tom, ako na nich španielske úrady vydali európske zatýkacie rozkazy. Po niekoľko hodín trvajúcom výsluchu päticu podmienečne prepustili na slobodu s tým, že má zákaz opustiť územie Belgicka, musí sa v tejto krajine zdržiavať na stálej adrese a osobne sa dostaviť na každé predvolanie justíciou alebo políciou.

 

 

Pätica katalánskych politikov sa uchýlila do Belgicka po tom, ako vláda v Madride zosadila katalánsku vládu v dôsledku jej snáh o odštiepenie Katalánska od Španielska. Ďalších deväť členov bývalej katalánskej vlády krátko nato obvinili zo vzbury a vzali do väzby. Jeden z nich - Santi Vila - sa dostal na slobodu po zaplatení kaucie. Súdne vyšetrovanie ich prípadu pokračuje, dodala agentúra AP.

Španielsko obviňuje Puigdemonta a bývalých katalánskych ministrov zo vzbury, sprenevery verejných financií, protištátnej činnosti a ďalších trestných činov v súvislosti s presadzovaním nezávislosti Katalánska.

Ústredná španielska vláda odvolala Puigdemontovu vládu a prevzala priamu kontrolu nad týmto autonómnym regiónom po tom, ako katalánski poslanci 27. októbra prijali vyhlásenie nezávislosti.