08. 11. 2017 15:32 , článok bol aktualizovaný 08. 11. 2017 15:58 | PARÍŽ/TASR

Le Penová prišla o poslaneckú imunitu, rozhodol o tom parlament

Ide o kauzu zverejnenia záberov zachytávajúcich zverstvá Islamského štátu (IS).

Marine Le Pen.
Marine Le Pen. Foto: TASR/AP

Francúzsky parlament zbavil v stredu poslaneckej imunity šéfku pravicovo-populistickej strany Národný front (FN) Marine Le Penovú v kauze zverejnenia záberov zachytávajúcich zverstvá tzv. Islamského štátu (IS). Informovala o tom televízia BFMTV a spravodajský server The Local.

Príslušné rozhodnutie prijal na žiadosť vyšetrujúcich orgánov výbor francúzskeho Národného zhromaždenia, ktorý dozerá na vnútorný chod tejto dolnej parlamentnej komory.

Prípad sa týka Le Penovej twitterového príspevku z decembra 2015, keď na svojom konte zverejnila niekoľko necenzurovaných fotografií vrážd troch zajatcov IS vrátane amerického novinára Jamesa Foleyho, ktorému džihádisti zaživa odrezali hlavu. Zábery sprevádza komentár "TOTO je Dáiš!" (Dáiš je arabská skratka pre IS).

Francúzsky zákon o ochrane maloletých zakazuje zverejňovanie záberov zobrazujúcich násilie - okrem iného ide aj o prípady, keď by takéto snímky mohli podnecovať terorizmus alebo "vážne urážať" ľudskú dôstojnosť. Za takýto čin hrozia až tri roky väzenia a pokuta vo výške 75.000 eur.

V rovnakej kauze prišla Le Penová už v marci tohto roku - na žiadosť francúzskych vyšetrovateľov - o poslaneckú imunitu v Európskom parlamente (EP).

Komentáre ( 0)