12. 11. 2017 21:08 , článok bol aktualizovaný 13. 11. 2017 12:43 | TEHERÁN/TASR

Počet obetí zemetrasenia medzi Iránom a Irakom sa zvýšil na 350

Počet zranených sa zvýšil na 2 530 zranených.

Zemetrasenie v iracko-iránskom pohraničí.
Zemetrasenie v iracko-iránskom pohraničí. Foto: TASR/AP

Na vyše 350 sa zvýšil počet obetí nedeľňajšieho zemetrasenia v iracko-iránskom pohraničí. Takmer všetky obete sú z Iránu, informovala v pondelok iránska televízia Press TV.

Teherán potvrdil 341 mŕtvych a vyše 5470 zranených. Najviac obetí je v západoiránskej provincii Kermanšáh, ktorá leží v pohorí Zagros oddeľujúcom Irán a Irak.

Ruiny po zemetrasení v západoiránskom meste Sarpol-e-Zahab.
Ruiny po zemetrasení v západoiránskom meste Sarpol-e-Zahab. Foto: TASR/AP
 

Bagdad hlási 11 mŕtvych a zhruba 130 zranených. Najväčšie škody sú v meste Darbandichán vzdialenom 75 kilometrov juhovýchodne od Sulajmáníje - metropoly rovnomennej provincie ležiacej v kurdskej autonómnej oblasti.

Americká geologická služba (USGS) stanovila magnitúdu zemetrasenia na 7,3. Jeho epicentrum sa nachádzalo v hĺbke 23,2 kilometra, zhruba 32 kilometrov južne od irackého mesta Halabdža. Miesto je vzdialené približne 200 kilometrov severovýchodne od Bagdadu a 400 kilometrov západne od Teheránu.

Zemetrasenie medzi Iránom a Irakom.
Zemetrasenie medzi Iránom a Irakom. Foto: TASR/AP
 

Zemetrasenie, ktoré malo vyše 100 dotrasov, bolo cítiť až na pobreží Stredozemného mora. Najväčšie škody spôsobilo v západoiránskej provincii Kermanšáh, ktorá leží v pohorí Zagros oddeľujúcom Irán a Irak. Podľa iránskych médií zasiahlo zemetrasenie najmenej 14 z celkových 31 iránskych provincií.

 

V dobrovoľnom registračnom formulári Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR nie sú registrovaní Slováci, ktorí by sa nachádzali v zemetrasením postihnutom iracko-iránskom pohraničí. Taktiež zastupiteľský úrad SR v Teheráne nedisponuje informáciami o pohybe Slovákov v tejto zóne. TASR o tom informoval riaditeľ tlačového odboru rezortu diplomacie SR Igor Skoček.

"V Iráne máme v súčasnosti registrovaných šesť turistov, ktorí sa pohybujú na klasických trasách mimo túto nebezpečnú oblasť. Vzhľadom na tieto skutočnosti, rezort diplomacie nevydáva špeciálne cestovné odporúčanie, situáciu však pozorne monitorujeme," konštatoval Skoček.

Irán patrí k oblastiam s častými seizmickými aktivitami, ročne je zaznamenaných cez 700 významnejších otrasov.

Komentáre ( 0)