13. 11. 2017 13:48 | BERLÍN/TASR

Mastný účet za brexit, Tajani chce 60 miliárd eur

Britskí voliči a zákonodarcovia sú naďalej rozdelení v názore na odchod Spojeného kráľovstva z EÚ.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Prasit Rodphan/shutterstock.com

Predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani si myslí, že by Británia mala - v rámci finančných záväzkov voči Európskej únii súvisiacich s brexitom - zaplatiť najmenej 60 miliárd eur. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

Na otázku, koľko by mala Británia zaplatiť, Tajani v rozhovore pre nemecké vydavateľstvo Funke uviedol, že podľa neho "by to malo byť najmenej 60 miliárd eur."

"Ak EÚ bude súhlasiť s menšou sumou, obyvatelia EÚ budú musieť vykompenzovať rozdiel. Ale prečo by mali Nemci, Taliani, Španieli alebo Holanďania platiť účty Británie?," dodal Tajani.

Britskí voliči a zákonodarcovia sú naďalej rozdelení v názore na odchod Spojeného kráľovstva z EÚ, teda na brexit. Britská premiérka Theresa Mayová v piatok varovala, že nebude tolerovať pokusy "zabrániť vôli britského ľudu snahami o spomalenie alebo zastavenie nášho odchodu z Európskej únie".

EÚ dala v piatok Londýnu dva týždne na to, aby objasnil svoje pozície ohľadom podmienok "rozvodu" tak, aby summit EÚ mohol v polovici decembra rozhodnúť o posune rozhovorov do ich druhej fázy. V nej sa má rokovať napríklad o novej vzájomnej obchodnej dohode.