23. 11. 2017 10:58 | HARARE/TASR

Nad ďalším smerovaním Roberta Mugabeho sa vznášajú otázniky

Od nedele sa neukázal na verejnosti.

Robert Mugabe.
Robert Mugabe. Foto: TASR

V časoch, keď sa Zimbabwe pripravuje na piatkové zloženie prísahy novej hlavy štátu, sa pozornosť médií upriamuje na ďalší osud dlhoročného vodcu Roberta Mugabeho s manželkou Grace, píše agentúra AP.

Deväťdesiattriročný exprezident Mugabe, ktorý odstúpil v utorok z funkcie, sa na verejnosti od nedele neukázal. Mugabe naposledy vystúpil s televíznym prejavom k národu v nedeľu, v ňom však ešte správy o odchode z funkcie nepotvrdil. 

Mugabe zostal podľa dostupných informácií aj s manželkou Grace v zimbabwianskej metropole Harare - za akých podmienok ale, nie je známe. Ako pripomína AP, nie je známe ani to, či pre seba a manželku naozaj získal požadovanú garanciu bezpečnosti a imunity. 

Dlhoročný viceprezident Emmerson Mnangagwa, ktorého odstupujúci - takisto dlhoročný - vodca Mugabe nedávno odvolal z úradu zimbabwianskeho viceprezidenta a ktorý v obavách pred prenasledovaním ušiel do susednej Juhoafrickej republiky, sa do Harare vrátil v stredu večer. Mnangagwa sa víťazne prihovoril nadšenému niekoľkotisícovému davu pred sídlom vládnucej strany Africký národný zväz Zimbabwe - Vlastenecký front (ZANU-PF). Mnangagwa má byť uvedený do funkcie prezidenta a zložiť slávnostnú prísahu v piatok.