24. 11. 2017 11:15 | USA/mal

Nízke ceny, davy ľudí a nákupná horúčka. Takto vyzerá Black Friday v USA

Ľudia sú ochotní kvôli nízkym cenám stáť v radoch už od skorého rána.

Davy počas Black Friday
Davy počas Black Friday Foto: TASR/AP
Výhodné nákupy počas Black Friday
Davy počas Black Friday
Šialenstvo počas Black Friday

Čierny piatok, celosvetovo známy ako Black Friday, je synonymom obrovských zliav. Pripadá na posledný novembrový piatok. Populárny je najmä v USA, no pomaly sa rozširuje aj do ostatných krajín sveta.

Najmä v Spojených štátoch sú ľudia ochotní kvôli nízkym cenám stáť v radoch už od skorého rána. Pri niektorých extrémnych prípadoch dokonca pred obchodom v noci stanujú, aby sa dnu dostali ako prví.

Po otvorení vchodov do nákupných stredísk začína šialenstvo. Zákazníci sa hrnú do predajní a snažia sa k vytúženému tovaru dobehnúť skôr ako ostatní.

V tento deň býva v zľavách všetko: oblečenie, nábytok, hračky či elektronika. Niektorí túto príležitosť využívajú na lacný nákup vianočných darčekov. Obchodníci sa tomuto dňu tešia. Obraty sa totiž počítajú v desiatkach miliárd dolárov.

 

Prečo práve Čierny piatok?

Teórií o vzniku názvu je mnoho. Jednou z nich je, že termín vznikol v 70. rokoch vo Philadelphii ako označenie ohromných dopravných zápch spojených s presunom obyvateľstva po Dni vďakyvzdania.

Obchodníci rýchlo pochopili, že masy by miesto sedenia v aute čas určite radšej trávili inak a rýchlo tento deň pretransformovali na svoj obraz.

Využili to, že väčšina Američanov má vtedy voľno a teda aj čas nakupovať. Piatok po sviatku vďakyvzdania sa tak stal najväčším sviatkom konzumu, spotreby a ľudskej nenásytnosti.

Iná teória tvrdí, že názov vznikol, pretože obchodníci sa práve v tento deň dostávajú z červených čísel do čiernych.

 

Komentáre ( 0)