26. 11. 2017 09:23 | BALI/TASR

VIDEO: Sopka Agung sa prebrala k životu: Pekelné divadlo v plnej kráse

Vulkán Agung (3142 m) je najvyšším vrchom na Bali.

Sopka Agung opäť chrlí lávu a popol.
Sopka Agung opäť chrlí lávu a popol. Foto: Profimedia.sk
Sopka Agung opäť chrlí lávu a popol.
Sopka Agung opäť chrlí lávu a popol.

Séria erupcií sopky Agung na indonézskom ostrove Bali cez víkend dočasne prerušila medzinárodné letecké spojenie do tejto obľúbenej turistickej destinácie. Ako spresnila agentúra AP, sériu erupcií sopky Agung zaznamenali v sobotu večer a v nedeľu ráno. Sopka vychrlila aj štvorkilometrový stĺp popola, ktorý však vietor zaniesol mimo oblasti miestneho letiska.

Letecké spoločnosti, ktoré boli v sobotu nútené zrušiť viacero letov, v nedeľu už svoje lietadlá vypravovali a prijímali v obvyklom režime. Súčasne však cestujúcich upozornili, že sopečný popol sa pohybuje nepredvídateľne, takže stále existuje riziko odvolania letov.

 

Vulkán Agung (3142 m) je najvyšším vrchom na Bali. V posledných dňoch tam seizmológovia zaznamenali otrasy, dym z krátera a ďalšie náznaky toho, že dochádza k stúpaniu magmy k zemskému povrchu.

Indonézia leží v oblasti tzv. Ohnivého kruhu v Tichom oceáne, v ktorej sa vyskytuje približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi. Na indonézskych ostrovoch sa nachádza viac ako 130 činných sopiek.


Zdroj: YouTube/ Viral Press