27. 11. 2017 06:15 | DENPASAR/TASR

Na Bali evakuovali ľudí a uzavreli letisko. Aktivita sopky narastá

Sopka Agung vychrlila počas víkendu popol do výšky niekoľkých kilometrov.

Sopka na Bali.
Sopka na Bali. Foto: TASR

Vzhľadom na narastajúcu aktivitu sopky Agung na indonézskom ostrove Bali vyhlásili tamojšie úrady v pondelok ráno miestneho času najvyšší stupeň výstrahy a nariadili evakuáciu ľudí do vzdialenosti desiatich kilometrov.

Indonézsky úrad pre zmierňovanie následkov prírodných pohrôm súčasne oznámil, že medzinárodné letisko na ostrove Bali, ktorý je obľúbenou turistickou destináciou, uzavreli na 24 hodín. Jeho opätovné otvorenie zvážia v utorok po posúdení situácie.

Sopka Agung vychrlila počas víkendu popol do výšky niekoľkých kilometrov, v dôsledku čoho museli v nedeľu zastaviť prevádzku menšieho medzinárodného letiska na susednom ostrove Lombok.

 

Predstaviteľ indonézskeho geologického úradu podľa agentúry AP uviedol, že výstrahu zvýšili na najvyššiu úroveň po tom, ako sa erupcie sopky zmenili na magmatické. Naďalej však neočakávajú veľký výbuch.

Vulkán Agung (3142 m) je najvyšším vrchom na Bali. V posledných dňoch tam seizmológovia zaznamenali otrasy, dym z krátera a ďalšie náznaky toho, že dochádza k stúpaniu magmy k zemskému povrchu.

Posledný veľký výbuch tejto sopky nastal v roku 1963, keď prišlo o život približne 1100 ľudí. Indonézia leží v oblasti tzv. Ohnivého kruhu v Tichom oceáne, v ktorej sa vyskytuje približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi. Na indonézskych ostrovoch sa nachádza viac ako 130 činných sopiek.