27. 11. 2017 11:59 | BRNO/kacs

Dovolenka hrôzy v Tunisku: Čechov s malým dieťaťom podozrievali z terorizmu

Dve hodiny ich vypočúvali na polícii, zatiaľ čo ich dieťa nechali samé v aute.

Tuniská polícia
Tuniská polícia Foto: shuterstock.com/Greentellect Studio

Veľmi nepríjemný zážitok z dovolenky v Tunisku si priniesla rodina z Brna. Pri večernom výlete autom v lese pri letovisku Hammamet ich zastavili neuniformovaní ozbrojení muži, zablokovali im auto a nakoniec skončili aj s päťročným synom na policajnej stanici, kde rodičov dve hodiny vypočúvali pre podozrenie z terorizmu. Rodina chce na postup tuniských policajtov upozorniť ministerstvo zahraničia, informujú novinky.cz.

Incident sa stal minulý pondelok. "Arabi v civile hovoriaci zlou angličtinou nás za tmy uprostred lesa dobehli s vozidlom a bez dovolenia nám otvorili kufor auta. Tvrdili, že sú policajti, ale ukázali nám iba akúsi kartičku s tuniskou vlajkou bez mena a čísla. V jednej chvíli sa nám podarilo prejsť, ale po asi 300 metroch stálo cez cestu ďalšie auto a behom chvíľky sme boli zablokovaní druhým vozidlom i zozadu," popísal Právu dramatické chvíľky muž.

"Zamkli sme sa v aute a volali na tiesňovú linku tuniskej polície 197. Asi po pol hodine došli policajti so samopalmi. K nášmu prekvapeniu nám zadržali pasy a museli sme ich nasledovať na políciu. Tu nám povedali, že nás podozrievajú z terorizmu, a vypočúvali nás takmer dve hodiny. Neprekážalo im, že je dieťa vonku samo v aute. Okolo tretej hodiny ráno sa nám nakoniec ospravedlnili s tým, že sme asi boli v nesprávny čas na nesprávnom mieste," povedal muž.

Rodičia päťročného chlapca sú nadšenci do geocachingu, teda hry, pri ktorej sa pomocou zemepisných súradníc hľadá skrytá schránka. Práve hľadanie jednej zo schránok sa zvrhlo v dramatický moment. "Keď nás zablokovali, prvá myšlienka bola to preraziť autom a ujsť, to by nás ale mohli rozstrieľať, ešte že skúsenosti velil zachovať pokoj, vyčkať a konať," priznal muž. Rodina je presvedčená, že mohlo ísť o provokáciu tuniskej polície.

"Nepoznám v Tunisku prípad, kedy by nejaký atentát spáchali občania Európskej únie, vždy sa jednalo o moslimov a ľudí z arabského sveta," premýšľal o dôvodoch zadržania muž. "A oni z terorizmu podozrievajú českú rodinku s malým dieťaťom, ktorí tu sú ubytovaní osem dní na hoteli s nemeckou cestovnou. Stále volali kamsi na vnútro, aby im preverili hru geocaching, pritom táto hra sa v Tunisku hrá roky a overiť sa dá on-line na mobilnom telefóne. Pripadá mi to skôr ako provokácia, ako odkaz Európskej únii: vy nás moslimov podozrievate z terorizmu, tak ako aj my budeme podozrievať vás," zauvažoval.

Sám je pritom absolvent Policajnej akadémia v Prahe. "Som presvedčený, že terorista by na krytie nikdy nepoužil registrované auto z autopožičovne, k tomu registrovaný pobyt v hoteli a malé dieťa v aute. Precestoval som 80 krajín sveta, mal som rad kontaktov s políciou i vojakmi, a ak bol nejaký problém, vždy sa všetko rýchlo vysvetlilo. Preto sa domnievam, že bezdôvodné podozrenie z terorizmu bola provokácia," vyhlásil.

O svojom zážitku chce informovať české ministerstvo zahraničia aj ministerstvo vnútra. "Pri cestách do Tuniska sa na stránkach Ministerstva zahraničných vecí píše len o riziku teroristických útokov a únosov. My sme tam pritom narazili iba na milých ľudí, len občas trochu otravných, keď chcel niekto bakšiš. Ale o riziku kontaktu s policajtmi nie je nikde ani riadok. Turisti nielen z Česka by pritom o tomto mali vedieť, do podobnej situácie sa môže dostať ktokoľvek ďalší a nemusí to skončiť takto dobre," varoval muž.

Komentáre ( 0)