28. 11. 2017 06:14 | JAKARTA/TASR

Na Bali zostáva kvôli sopke Agung uzavreté letisko

Naopak - letisko na susednom ostrove Lombok, ktoré bolo zatvorené v noci na pondelok, je opäť v prevádzke.

Sopka Agung
Sopka Agung Foto: TASR/AP

Medzinárodné letisko na indonézskom ostrove Bali, ktorý je obľúbenou turistickou destináciou, bude vzhľadom na pokračujúcu erupciu sopky Agung uzavreté ďalších na 24 hodín. Oznámil to v utorok indonézsky úrad pre zmierňovanie následkov prírodných katastrof.

Hovorca agentúry uviedol, že letisko v balijskej metropole Denpasar bude zatvorené do stredajšej 07.00 h miestneho času (polnoc SEČ). O jeho prípadnom otvorení sa rozhodne za základe aktuálnej situácie. Naopak - letisko na susednom ostrove Lombok, ktoré bolo zatvorené v noci na pondelok, je opäť v prevádzke.


V prvý deň uzavretia letiska na Bali bolo zrušených viac ako 400 letov a na ostrove uviazlo takmer 60.000 cestujúcich. 

Sopka Agung (3142 m) je najvyšším vrchom na Bali. Nachádza sa v severovýchodnej časti ostrova približne 70 kilometrov od letiska. Aj v utorok z jej krátera stúpal do výšky asi 3000 metrov dym a lávový popol, pričom v najbližších hodinách sa očakáva magmatická erupcia.
Úrady nariadili evakuáciu okolo 100.000 ľudí z bezprostrednej blízkosti sopky.

Posledný veľký výbuch sopky Agung nastal v roku 1963, keď prišlo o život približne 1100 ľudí. Indonézia leží v oblasti tzv. Ohnivého kruhu v Tichom oceáne, v ktorej sa vyskytuje približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi. Na indonézskych ostrovoch sa nachádza viac ako 130 činných sopiek.