28. 11. 2017 15:34 | DUBLIN/TASR

Podpredsedníčka írskej vlády odstúpila, odvrátila tak pád kabinetu

Šéf strany Fianna Fáil Micheál Martin v súvislosti s Fitzgeraldovou v predchádzajúcich dňoch hovoril o narušení základnej dôvery.

Frances Fitzgeraldová.
Frances Fitzgeraldová. Foto: Profimedia.

Podpredsedníčka írskej vlády Frances Fitzgeraldová v utorok odstúpila z funkcie a odvrátila tak pád menšinového kabinetu krajiny. Jej demisiu požadovala hlavná írska opozičná strana Fianna Fáil z dôvodu účasti političky na dlhotrvajúcom škandále, týkajúcom sa írskej polície.
Fitzgeraldová uviedla, že sa "rozhodla dať prednosť národnému záujmu pred svojou vlastnou povesťou", a preto odstúpila.

V oznámení o demisii ocenila prácu premiéra Lea Varadkara a dodala, že sa "rozhodla odstúpiť, aby táto práca mohla pokračovať a krajina sa vyhla zbytočným voľbám".

Hovorca spomínanej najväčšej opozičnej strany Fianna Fáil, ktorá podporuje v kľúčových hlasovaniach v parlamente Varadkarovu vládnucu stranu Fine Gael, už skôr pre írsku verejnoprávnu stanicu RTÉ povedal, že demisiou Fitzgeraldovej "bude pre nás táto záležitosť uzavretá".

Lídri opozície totiž obvinili predchádzajúcu vládu, v ktorej bola Fitzgeraldová ministerkou spravodlivosti, že sa jej nepodarilo ochrániť informátora odhaľujúceho korupciu v írskych policajných zložkách.

Vládnuca strana Fine Gael však stála za vicepremiérkou. Predseda vlády Varadkar ju odmietal odvolať, hoci to mohlo znamenať pád kabinetu a vypísanie predčasných volieb.

Šéf strany Fianna Fáil Micheál Martin v súvislosti s Fitzgeraldovou v predchádzajúcich dňoch hovoril o narušení základnej dôvery. To podľa neho ohrozovalo aj samotnú dohodu, na základe ktorej opozícia podporuje súčasnú vládu. Martin však zdôrazňoval, že si neželá predčasné voľby. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Komentáre ( 0)