28. 11. 2017 17:25 | BRATISLAVA/TV Markíza

Získali sme svedectvo Slovenky žijúcej na Bali. Takáto je momentálna situácia

Austrálske spoločnosti nebudú na Bali lietať ešte najmenej týždeň. Vulkán už začína kaziť plány aj majiteľom hotelov či lodí.

Gigantický vulkán.
Gigantický vulkán. Foto: TV Markíza

Zrušených 400 letov a desiatky tisíc uviaznutých cestujúcich. Taká je najnovšia situácia na indonézskom ostrove Bali, kde sa prebudila sopka Agung. Miestne medzinárodné letisko neotvoria najbližších 24 hodín.

Najvyšší vrch na Bali je zahalený masívnym kúdolom dymu. Sopka chŕli popol, ktorý pre lietadlá predstavuje bezpečnostné riziko. Cestujúci musia čakať.

"Nevieme čo sa deje, čo máme robiť. Zariadila to tak príroda a preto musíme čakať," povedala anglická turistka Gina Camp.

Práve uzavreté letisko spôsobuje turistom najväčšie problémy. Slovenka, ktorá dlhší čas žije na Bali potvrdila, že miestne úrady sa na túto situáciu pripravovali niekoľko mesiacov a rovnako aj informovali obyvateľov.

 

„Ľudia naozaj nepanikária, čo sa týka aj domácich balijcov aj ľudí čo sú tu na dovolenke. Bola som aj v meste na večeri a ľudia vyzerajú byť v kľude. Jediný problém je to, že to letisko je už druhý deň zavreté, čiže ľudia sa odtiaľto nemôžu dostať, alebo sem priletieť," povedala nám naša krajanka, ktorá tam žije.

Austrálske spoločnosti nebudú na Bali lietať ešte najmenej týždeň. Vulkán už začína kaziť plány aj majiteľom hotelov či lodí. Výlety turistov najmä na neďaleký ostrov Lombok poklesli na minimum.

Dobrou správou je, že práve na ostrove Lombok už letisko otvorili. Zatvorené bolo len v noci z nedele na pondelok.

Úrady postupne evakuujú ľudí z tesnej blízkosti sopky. Presťahovať musia približne 100-tisíc obyvateľov, pre ktorých majú pripravené dočasné centrá.