29. 11. 2017 06:19 | JAKARTA/TASR

Letisko na Bali bude uzavreté najmenej do štvrtka rána

Prítomnosť sopečného popola, ktorý môže poškodiť motory lietadiel, zatiaľ v areáli letiska nezistili.

Turisti spia na letisku Surabaya.
Turisti spia na letisku Surabaya. Foto: TASR/AP

Medzinárodné letisko na indonézskom ostrove Bali, ktorý je obľúbenou turistickou destináciou, bude v dôsledku pokračujúcej erupcie sopky Agung uzavreté ďalších najmenej 24 hodín. Informovala o tom v stredu agentúra AP.

Hovorca letiska v balijskej metropole Denpasar uviedol, že letisko bude zatvorené prinajmenšom do štvrtka rána miestneho času. Podľa jeho slov prítomnosť sopečného popola, ktorý môže poškodiť motory lietadiel, zatiaľ v areáli letiska zistená nebola. Stĺpec popola však už dosiahol výšku 7620 metrov a vietor ho unáša smerom k letisku.

V pondelok, keď letisko na Bali uzavreli, bolo zrušených viac ako 400 letov a na ostrove uviazlo takmer 60.000 cestujúcich. Sopka Agung (3142 m) je najvyšším vrchom na Bali. Nachádza sa v severovýchodnej časti ostrova približne 70 kilometrov od letiska. Aj v stredu stúpal z jej krátera dym a lávový popol. Úrady nariadili evakuáciu okolo 100.000 ľudí z bezprostrednej blízkosti sopky.

Posledný veľký výbuch sopky Agung nastal v roku 1963, keď prišlo o život približne 1100 ľudí. Indonézia leží v oblasti tzv. Ohnivého kruhu v Tichom oceáne, v ktorej sa vyskytuje približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi. Na indonézskych ostrovoch sa nachádza viac ako 130 činných sopiek.