04. 12. 2017 07:29 | DENPASAR/TASR

Sopka Agung na ostrove Bali je pokojná

Napriek tomu stále platí výstraha najvyššieho stupňa.

Sopka  Agung.
Sopka Agung. Foto: TASRA/AP

Sopka Agung na indonézskom ostrove Bali sa upokojila. Z hory vysokej 3142 metrov stúpal v pondelok len tenký oblak sírnych pár a nebola zaznamenaná žiadna erupcia, uviedla agentúra AP s odvolaním sa na indonézsky úrad na zmierňovanie následkov prírodných katastrof. Napriek tomu stále platí výstraha najvyššieho stupňa, keďže kráter vulkánu zostáva asi do jednej tretiny naplnený lávou a vysoké riziko ďalších erupcií trvá.

Hoci úrady vyhlásili v okolí vulkánu desaťkilometrovú evakuačnú zónu, v jej hraniciach sa stále zdržiava množstvo ľudí. Podľa oficiálnych údajov, na ktoré sa odvoláva agentúra DPA, z približne 100.000 ľudí, ktorí tam žijú, vyhľadalo dočasné prístrešie len okolo 60.000 obyvateľov.
Vzhľadom na to, že letecká doprava počas víkendu zápasila s obmedzeniami, na Bali sa stále nachádzajú tisíce turistov. Väčšina z nich pochádza z Austrálie.

Aktivita sopky spôsobila minulý týždeň dočasné zatvorenie tamojšieho medzinárodného letiska. Austrálske spoločnosti Airlines Jetstar a Virgin Australia, ktoré museli cez víkend prerušiť svoje lety, ich v pondelok obnovili.

 

Posledný veľký výbuch sopky Agung nastal v roku 1963, keď prišlo o život približne 1100 ľudí. Na indonézskych ostrovoch sa nachádza okolo 130 činných sopiek.