04. 12. 2017 21:28 | MOSKVA/TASR

Rusko mení stratégiu v Sýrii. Kurdi bojujú proti IS pod velením Moskvy

Najnovší vývoj situácie v Sýrii svedčí o snahách Moskvy posilniť svoje väzby s Kurdmi.

Ruské vojenské lietadlo Tu-22M zhadzuje bomby na ciele Islamského štátu pri meste Abú Kemal na východe Sýrie.
Ruské vojenské lietadlo Tu-22M zhadzuje bomby na ciele Islamského štátu pri meste Abú Kemal na východe Sýrie. Foto: TASR/AP

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že ruské lietadlá poskytujú podporu kurdským jednotkám počas ich bojových operácií proti oddielom Islamského štátu (IS) v Sýrii.
Podľa agentúry Interfax o tom ešte v nedeľu informoval generálmajor Jevgenij Poplavskij, ktorý spresnil, že ruské lietadlá uskutočnili 672 misií, čím poskytli podporu kurdským a iným dobrovoľníkom bojujúcim proti IS v oblasti východe o rieky Eufrat.

Poplavskij sa podľa Interfaxu v nedeľu zúčastnil na stretnutí i kmeňových vodcov zo sýrskej provincie Dajr az-Zaur. Informoval po ňom, že okrem leteckej podpory kurdských pozemných operácií ruskí vojenskí poradcovia z ruskej základne Humajmím pomáhali Kurdom aj pri koordinácii ich bojových operácií v priestore ležiacom východne od Eufratu. Dodal tiež, že ruskí vojenskí poradcovia a predstavitelia kmeňov z oblasti východne od Eufratu tvoria spoločný štáb, ktorý riadi operácie proti IS.

Zástupca kurdských oddielov v oblasti, Mahmúd Núrí, podľa Interfaxu povedal, že príslušníci kurdských milícií v Sýrii bojovali proti IS pod ruským velením. Vyhlásil, že kurdskí členovia spoločného štábu považujú okresy ležiace na východe provincie Dajr az-Zaur za "neoddeliteľnú súčasť Sýrie".

Uviedol tiež, že kurdské oddiely sú pripravené poskytnúť ochranu ruským vojakom nachádzajúcim sa na východnom brehu rieky Eufrat. Agentúra AP uviedla, že Poplavského vyhlásenie zverejnené v pondelok ministerstvom obrany, svedčí o snahách Moskvy posilniť svoje väzby s Kurdmi. 

 

Komentáre ( 0)