05. 12. 2017 12:29 | MOSUL/pg

Mladá Ferah opísala život v obliehanom Mosule. Pred islamistami sa ukrývala v izbe tri roky

Dievča prišlo o priateľov, blízkych aj sny.

Ferah žila v irackom Mosule, pred islamistami sa ukrývala vo vlastnej izbe tri roky.
Ferah žila v irackom Mosule, pred islamistami sa ukrývala vo vlastnej izbe tri roky. Foto: TASR

Život, ako ho poznala, sa pre mladú Ferah skončil, keď mala iba 13 rokov. Vtedy obsadili iracké mesto Mosul militanti z teroristickej organizácie Islamský štát. Džihádisti rýchlo zmenili jeho ulice na nebezpečné územie, kde za neposlúchanie hrozila smrť.

Ostala, no uliciam sa vyhýbala

Dospievajúcemu dievčaťu sa odrazu zrútili sny o štúdiu dizajnu, prišla o priateľov aj blízkych, ktorí sa rozhodli z mesta utiecť. „Spala som, prebudil ma krik a streľba. Keď som sa pozrela z okna, videla som utekajúcich ľudí. Brali tašky a nohy na plecia," uviedla Ferah pre AP. 

Tínedžerka si začala písať denník, so svetom komunikovala cez internet.
Tínedžerka si začala písať denník, so svetom komunikovala cez internet. Foto: TASR
 

Jej rodina sa rozhodla zostať, no vonkajšiemu svetu sa vyhýbala. Náboženská polícia Islamského štátu totiž sliedila po čo najmenšom „hriechu," za ktorý by mohla trestať, napríklad aj ukameňovaním. Ukryla sa do izby, kde si vytvorila vlastný svet. Začala si písať denník, miestnosť vyzdobila papierovými motýľmi a na stenu nad posteľ si nalepila lístočky s citátmi dodávajúcimi nádej na lepšiu budúcnosť.

Nádej našla v internete

So svetom začala komunikovať prostredníctvom internetu, jej statusy na Facebooku dosiahli aj šesťtisícovú čítanosť. Angličtinu si zlepšovala sledovaním videí na YouTube. V deň jej 16. narodenín si však teroristi pre Ferah pripravili prekvapenie - vypli internet v celom Mosule.

V úkryte strávila tínedžerka tri roky. Na jeseň v roku 2016 začala ofenzíva irackej armády, islamisti ustupovali a postupne obsadzovali domy obyvateľov, ktorí ešte v meste ostali. Napokon prišli aj do domu Ferahiných rodičov, všetci tak museli utiecť k susedom. Ferah zreteľne počula, ako pri ústupe v ich príbytku odpálili bombu.

Opäť začala snívať

Oslobodenie sa napokon dostavilo, dievča sa však pozeralo iba na ruiny, kde predtým stál jej dom. Aj napriek tomu sa šťastie do Ferahinho života vrátilo, rodičia prestavali dom a v súčasnosti, už ako 17-ročná slečna, opäť študuje. 

Na minulosť chce zabudnúť, sústredí sa na budúcnosť. Teraz dúfa, že bude môcť študovať vysnívaný interiérový dizajn v susednom Turecku.

Komentáre ( 0)